Po wernisażu „Dziecko w centrum. Szwedzka literatura dziecięca”

image108

Dnia 5 czerwca 2013 r. odbył się wernisaż wystawy „Dziecko w centrum. Szwedzka literatura dziecięca” udostępnionej Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza przez Ambasadę Królestwa Szwecji w Warszawie.

Literatura dziecięca powinna spełniać szereg warunków, od dostarczania rozrywki, poprzez rozwijanie pasji, wrażliwości, intelektu i emocji dziecka do funkcji terapeutycznej czy wychowawczej. Szwedzcy autorzy doskonale radzą sobie z tym wszystkim, dlatego też ich książki często wykorzystywane są przez dziecięcych psychologów. W literaturze dziecięcej z kraju Astrid Lindgren, najpopularniejszej na świecie szwedzkiej autorki literatury dla dzieci, poruszane są w sposób przystępny tematy trudne także dla dorosłej osoby takie jak choroby czy nawet śmierć.

Na wystawie zaprezentowano początki i rozwój szwedzkiej literatury dziecięcej, a także wszystkie najważniejsze obecnie nurty i trendy oraz autorów.

Szeroka oferta szwedzkiej literatury dziecięcej dostępna jest w Bibliotece. Wystawę można oglądać w holu Biblioteki Głównej przy ul. Kilińskiego 16 w godzinach jej otwarcia do 25 września 2013 r.

{webgallery} {/webgallery}




Europejskie Dni Dziedzictwa w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza

14 września (sobota) 2013 roku Biblioteka Miejska włączy się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Hasło przewodnie w tym roku brzmi : „Nie od razu Polskę zbudowano”. Wybór tegorocznego tematu w dużej mierze wynika z faktu, że XXI edycja Europejskich Dni Dziedzictwa zbiega się w Polsce ze 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego i jest to okazja, żeby zwrócić szczególną uwagę odbiorców na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które w świadomości Polaków są symbolami nieustannego dążenia do tworzenia niepodległego państwa i odegrały ogromną rolę w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości. Jest to przyczynek do zaprezentowania własnych dokonań i historii. Dlatego w naszym mieście te dni przebiegać będą pod hasłem „95. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu”. W Saloniku Literacko – Artystycznym przy ul. Kilińskiego 16 w godz. 1100 – 1300 odbędzie się prelekcja Krzysztofa Łukasika (historyka i dziennikarza) poświęcona Pawłowi Cymsowi, który dowodził akcją zdobywania Inowrocławia. Zaprezentowane zostanie umundurowanie powstańca. W holu Biblioteki Głównej obejrzeć będzie można ekspozycję ze zbiorów regionalisty Tadeusza Konieczki poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny!