Salonikowe odwiedziny Marii Konopnickiej

image2959

Jej teksty wzbudzały kontrowersje, wywoływały polemiki, bywały ostro krytykowane. Mimo to była szalenie popularna i czytana przez wszystkich. Maria Konopnicka – bohaterka październikowej wystawy w Saloniku Literacko-Artystycznym (ul. Kilińskiego 16) – przebijała się do literatury o własnych siłach. Była nie tylko pisarką, lecz i działaczką społeczną. Matką, która kosztem wielu wyrzeczeń samotnie wychowywała sześcioro dzieci.

Obecni na wernisażu wystawy „MarKo w spódnicy – czyli życie i twórczość Marii Konopnickiej” goście mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną dot. rodowitej suwalczanki. Zgromadzony zbiór książek z inowrocławskiej Książnicy i innych bibliotek z województwa kujawsko-pomorskiego uzupełniły reprodukcje zdjęć i grafik stworzonych do utworów artystki. Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia ekspozycji, którą oglądać można do 30 października w godzinach otwarcia Saloniku Literacko-Artystycznego.

Wstęp wolny!

{webgallery}image2960image2961image2962{/webgallery}




O tajemnicach owadów

img473

We wtorkowe przedpołudnie 6 października w „Tajemniczym Ogrodzie” i Filii nr 1 gościliśmy Marka  Błaszka z Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku. Zebranym w bibliotece dzieciom z przedszkola „Miś” i uczniom z Zespołu Szkół Integracyjnych opowiedział o roli owadów w  przyrodzie. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zobaczyć gołym okiem, jak bardzo różnią się one między sobą, poznać najmniejszy i największy znany na świecie okaz, a także obejrzeć pod mikroskopem szerszenia oraz ważkę. Pan ekolog zaimponował dzieciom rozległą wiedzą, ale sam również był pod ogromnym wrażeniem ich znajomości owadzich tajemnic.

{webgallery}img474img475img476img477img478img479img480img481img482{/webgallery}




Bajkowe Przedszkolaki powitały jesień

img466

Jesień już na dobre zagościła w parkach i ogrodach, więc podczas pierwszych powakacyjnych zajęć „Bajkowego Przedszkola” oficjalnie powitaliśmy ją tańcem. Dzieci bez zająknięcia rozpoznały skarby jesieni: kasztany, żołędzie i jarzębinę oraz z chętnie wysłuchały historii o jesiennym poranku Kubusia Puchatka. Zajęcia zwieńczyło wykonanie uroczych jeży, które choć to powszechne, wcale nie noszą jabłek na swych grzbietach.

{webgallery}img467img468img469img470img471img472{/webgallery}




Ci którzy przeżyją będą zazdrościć zabitym

img463

Piątkowe spotkanie Miłośników Książki i Filmu Fantastycznego w Filii nr 4 odbyło się w mrocznym klimacie powieści Roberta J. Szmidta pt.”Otchłań”. Miasto opisywane w książce to Wrocław ze wspaniałymi miejscami, poniemieckimi kanałami i tunelami, w której autor przeplata prawdę z fikcją. Powieść jest mroczna i pesymistyczna, z przesłaniem, że ludzkość nie potrafi uczyć się na błędach. „Otchłań” jak i całe Uniwersum Metra prowokuje do dyskusji na temat różnych zachowań ludzi w czasie kryzysu i udowadnia jak mało człowieka może być w człowieku, jeżeli nasze życie jest zagrożone.

{webgallery}img464img465{/webgallery}




Zajęcia przyrodnicze pod hasłem „Mądra głowa”

img457

Ile waży tygrys syberyjski? Dlaczego niedźwiedź polarny nie marznie? Na takie i inne pytania odpowiadały dzieci z Zespołu Szkół Integracyjnych na zajęciach „Wesoła biblioteka” w Filii nr 2 dla Dzieci.

{webgallery}img458img459{/webgallery}




Śpiewała piosenki…

img455

Program Książkowa tęcza barw, który odbył się 30 września w klubie Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Rondo”, poświęcony został postaci Hanki Ordonówny, przypomniano jej biografię i karierę artystyczną.
We wrześniu mija 113 rocznica urodzin i 65 rocznica śmierci Hanki Ordonówny. W postaci Ordonki spełniła się bajka o Kopciuszku. Dziewczyna z ubogiej rodziny dzięki wytrwałości i talentowi została uznana za jedną z najlepszych artystek kabaretowych dwudziestolecia międzywojennego, a także wyszła za mąż za swego „księcia”, hrabiego Michała Tyszkiewicza. Jednak na grób na Cmentarzu Powązkowskim w Alei Zasłużonych, na którym spoczęły jej prochy w 1990 roku, zasłużyła nie występami artystycznymi w kraju i na świecie lecz akcją ratowania sierot polskich podczas drugiej wojny światowej.

{webgallery}img456{/webgallery}




Seniorzy surfowali po Internecie

img450

W Filii nr 1 odbył się kolejny kurs komputerowy dla seniorów. O wiedzę teoretyczną i praktyczną uczestników zadbał informatyk – pracownik Biblioteki Miejskiej. Kursanci dowiedzieli się m.in. jak obsługiwać pocztę elektroniczną, przesyłać zdjęcia, wyszukiwać potrzebne informacje w Internecie, np. połączenia międzymiastowe i międzynarodowe. Seniorzy poznali także programy Word Msoffice i Write Openoffice. Każdy z uczestników wzbogacił swoją wiedzę i znalazł coś dla siebie.

{webgallery}img451img452img453img454{/webgallery}




Dyskusyjne Kluby Książki po wakacyjnej przerwie

img439

Wypożyczalnia dla Dorosłych
Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 7 września miało nieco odmienny charakter. Gościem i jednocześnie moderatorem dyskusji klubowej był znawca literatury holenderskiej prof. Paweł Zajas, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Akcja przeczytanej książki autorstwa Gerbranda Bakkera pt. „Na górze cisza” toczy się na holenderskiej wsi, a jej bohaterem jest mężczyzna po pięćdziesiątce, samotnie gospodarujący na farmie i opiekujący się chorym ojcem. Helmar von Wonderen to samotnik, który poddał się woli ojca, losowi – bez walki o swoje marzenia. Dopiero zbliżająca się śmierć ojca wyzwala w Helmarze energię do zmiany swojego dotychczasowego monotonnego i niedającego spełnienia życia.
Następne spotkanie: 27.10.2015 r. o godz 16.00. Będziemy rozmawiać o książce: Stevena Gallowaya pt.„Wiolonczelista z Sarajewa”.

W Filii nr 1 rozmawiano o przezabawnej powieści Izabeli Pietrzyk pt. „Histerie rodzinne”. Jest to dowcipnie napisana opowieść o rodzinie, w której nie ma miejsca na nudę!
Główna bohaterka Wiktoria odchodzi od agresywnego męża i ma nadzieję, że wraca do rodzinnego domu, gdzie wszyscy się kochają. Rzeczywistość jednak okazuje się zupełnie inna!
Następne spotkanie: 22.10.2015 r. o godz.16.00  Tematem dyskusji będzie książka Ewy Winnickiej pt. „Angole”.

W Filii nr 3 podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, klubowiczki zaprezentowały najciekawsze książki przeczytane podczas wakacji. Uwagę czytelniczek zwróciły:  Elżbiety Cherezińskiej „Północna Droga”, Jane Green „Posklejana rodzina”,  Michelle Cohen Corasanti „Drzewo migdałowe” i Magdaleny Pilor „Jej Afganistan”.
Następne spotkanie: 27 października 2015 r. o godz. 16.00. Tematem dyskusji będzie książka pt. „Pierwsza na liście” Magdaleny Witkiewicz.

 W Filii nr 7
Spotkanie DKK w Filii nr 7 upłynęło na dyskusji o dwóch książkach: „Amerykaanie” Chimamandy Ngozi Adiche i „Beksińskich: portrecie podwójnym” Magdaleny Grzebałkowskiej.
Dwa różne światy, ale tak samo skomplikowane i zagmatwane ludzkie losy zdeterminowane z jednej strony przez trudną rzeczywistość, w której przyszło żyć głównym bohaterom, z drugiej zaś przez poplątane meandry psychiki i trudne do okiełznania emocje.
„Amerykaana” to opowieść o miłości i problemach rasowych skupiona wokół młodego mężczyzny i młodej kobiety z Nigerii, którzy stają przed wyzwaniami i trudnymi wyborami, jakie stawiają im kraje, w których postanowili zamieszkać. Magdalena Grzebałkowska w „Beksińskich” kreśląc portret ojca i syna czerpie z bogatych źródeł, tworząc niezwykły kolaż, fascynujący i bardzo różnorodny obraz życia dwojga barwnych indywidualistów.  Czyta się tę książkę wybornie, jak wciągającą powieść z elementami kryminału, thrillera, poniekąd sagę rodzinną i dramat psychologiczny razem wzięte.
Następne spotkanie: 27 października o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Gerbranda Bakkera „ Na górze cisza”.

Serdecznie zapraszamy!

{webgallery}img440img441img442img443img444img445img446img447img448img449{/webgallery}




Rusza „akcja e-motywacja”

E- motywacja