Słuchaj wszędzie, gdzie chcesz i kiedy chcesz

img1569

Czy chciałbyś pogłębić swoją wiedzę z historii, literatury, odczytać dzieła literackie na nowo? Sięgnij po podkasty!
Podkasty to forma internetowej publikacji w odcinkach, w formatach audio, a czasem również video, i dystrybuowana dzięki technologii RSS.

Fundacja Nowoczesna Polska w ramach projektu „Słuchaj wszędzie” wybrała do nagrania audycji trwających ok.20 minut siedem utworów polskiej klasyki literackiej. Z podkastów dowiemy się
o związkach historii z literaturą, a opowiedziane historie możemy odsłuchać w języku angielskim lub w języku polskim za darmo.

Bohaterami podkastów są:
1. Śmierć, zmartwychwstanie, śmierć, czyli o poezji K.K. Baczyńskiego,
2. Pieśń o nieskutecznym bohaterze, a więc Pieśń I O Fridruszu, który pod Sokalem zabit od Tatarów roku Pańskiego 1519,
3. Ci straszni Krzyżacy, których przedstawiać nie trzeba,
4. Wiersze uchodźcy, rzecz o Sonetach krymskich Adama Mickiewicza,
5. Jak pisać poezję o przemocy? – Słowo o Jakóbie Szeli autorstwa Brunona Jasieńskiego,
6. Ostrożnie z rewolucją, czyli o Szewcach Witkacego,
7. Wesele bez tajemnic, a więc Stanisław Wyspiański.
Pierwsze nagrania są już dostępne w bibliotece Wolne Lektury – możecie odsłuchać lub pobrać na swoje urządzenia. Pozostałe podkasty będą  publikowane do końca października we wtorki i w piątki. Wszystkie nagrania i scenariusze znajdziecie pod adresem: http://wolnelektury.pl/info/sluchajwszedzie/. Podkasty udostępniliśmy również na stronie podkasty.info. Wszystkie materiały dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0, a to oznacza, że będzie można je swobodnie pobierać na swoje urządzenia, a także udostępniać innym i cytować.
W skład zespołu projektowego wchodzą: Barbara Klicka, dr Paweł Kozioł, Monika Grzelak, Borys Kozielski, Jarosław Kozielski, Paulina Choromańska i dr Magdalena Gutowska.

Projekt „Słuchaj wszędzie” jest realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska.

Partnerami medialnymi projektu są Bookeriada, eLib, Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!, Lubimy czytać, Link to Poland, culture.pl, Koalicja Otwartej Edukacji, Artifex, Galeria przy automacie, Wydawnictwa Drugie, Radio Pryzmat, Radio Wolna Kultura.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.




Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę

link do prz

Celem projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” jest zachęcanie młodych ludzi do nauki kodowania. Biblioteka zorganizuje warsztaty kodowania dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.