Przyjaciół nigdy za wiele

Inowrocławska książnica ma wielu przyjaciół. Filia Nr 12 Dla Ludzi Niepełnosprawnych okazji „Dnia Przyjaciela” organizuje spotkanie 9 czerwca, o godz. 10.00. Z programem artystycznym wystąpią dzieci i młodzież z Zespołu Szkół im. Marka Kotańskiego, grupa teatralna ze Środowiskowego Domu Samopomoc oraz zespół śpiewaczy „Ale Babki” z Liszkowa. Zapraszamy do Saloniku Artystyczno – Literackiego przy ul. Kilińskiego 16.




Rwetes w „Tajemniczym Ogrodzie”

We wtorkowe popołudnie 6. czerwca, Oddział dla Dzieci zmienił się w najgłośniejsze miejsce w całym mieście. To za sprawą obchodów Dnia Dziecka, które wraz z animatorami z Fundacji „Grupa T” z Torunia świętowali nasi najmłodsi czytelnicy i ich rodzice. Zabawa była przednia, a wszyscy uczestnicy mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami tanecznymi oraz kondycją fizyczną. Na dzieci czekała dosłownie wielka niespodzianka w postaci dmuchanego zamku ze zjeżdżalnią. Przysłowiową wisienką na torcie był pokaz baniek mydlanych, który odbył się przed gmachem Biblioteki. Nikt z imprezy nie wyszedł z pustymi rękami, a świadectwem tego, że była udana były uśmiechnięte buzie dzieci.

{webgallery}img2321img2322img2323img2324img2325img2326img2327img2328img2329img2330img2331img2332img2333img2334img2335{/webgallery}




Czytając, będziemy zdrowsi!

    Warto czytać. Nie tylko książki i czasopisma, ale też… etykiety.  Dzięki współpracy z Urzędem Miasta Inowrocławia 7 czerwca zorganizowaliśmy w Saloniku Literacko-Artystycznym spotkanie edukacyjne Pułapki na sklepowych półkach. Jak czytać etykiety? Dietetyk Patrycja Kalbarczyk objaśniała, jakich składników unikać w kupowanej i spożywanej żywności, by dłużej cieszyć się zdrowiem i dobrą formą.

{webgallery}img2313img2314img2315img2316img2317img2318img2319{/webgallery}




Pracownia na koniec wiosny

pracownia

     Na ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie Pracowni Literacko-Artystycznej zapraszamy w poniedziałek 19 czerwca o godzinie 16.30 do Biblioteki Głównej przy ulicy Kilińskiego 16.
    Zachęcamy do przyjścia wszystkich, którzy interesują się literaturą i sztuką. Jeśli próbujesz pisać własne utwory i potrzebujesz wskazówek profesjonalnego twórcy, przyjdź koniecznie! A może szukasz pomysłu na niebanalne spędzenie wolnego czasu? Pamiętaj – do Pracowni Literacko-Artystycznej, prowadzonej przez Michała Siewkowskiego, masz wstęp wolny.
    W razie dodatkowych pytań odwiedź Bibliotekę Główną, zadzwoń (tel. 52-35-27-237) lub wyślij mejla (bibliograficzny@bmino.pl).




Dyskusyjne Kluby Książki polecają

Wypożyczalnia dla Dorosłych

Natalia Fiedorczuk za książkę „Jak pokochać centra handlowe” została nagrodzona Paszportem „Polityki” za 2016 rok w kategorii literatura.
Macierzyństwo, rodzicielstwo, to piękny, ale i trudny czas dla kobiety. Natalia Fiedorczuk poprzez postać młodej kobiety, żony i matki dwójki dzieci pokazuje nam z czym zmaga się współczesna młoda matka, która nie do końca akceptuje się w tej roli. Bohaterka doświadcza depresji poporodowej, czuje się osamotniona w opiece nad dziećmi i odizolowana od społeczeństwa. Jedynym kontaktem ze światem są dla niej tytułowe centra handlowe. Autorka z wyczuciem, humorem i pięknym językiem opowiada o zawiłościach macierzyństwa.
Następne spotkanie odbędzie się 27 czerwca o godz 16.00. Będziemy rozmawiać o książce  Petera Wohllebena  pt. „Sekretne życie drzew”.

Filia 1

Sekret O’Brienów” Lisy Genovy to wzruszająca książka. Jej treść zwraca uwagę na trudny,
a zarazem bardzo ważny temat, nieuleczalnej choroby Huntingtona.
Z takim przypadkiem zmaga się Joe, policjant, przykładny mąż i ojciec czwórki dzieci. Autorka pokazuje nie tylko jego walkę z chorobą, ale także historię dzieci, które borykają się z problemem czy poznać prawdę o sobie, czy również któreś z nich jest chore. Ta zwyczajna kochająca się rodzina musi zmierzyć się z trudną sytuacją nieuleczalnej choroby. Najważniejsze jest tutaj wsparcie wszystkich członków rodziny, wiara i walka o zachowanie godności chorego człowieka.
Kolejne spotkanie odbędzie się 29 czerwca 2017 r. i będzie dotyczyło książki pt.”Małe eksperymenty ze szczęściem”. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i 1/4.”

Filia 7

„Dziewczyna z portretu” Davida Ebershoffa. Autor ukazuje burzliwą historię prawdziwego związku dwojga artystów malarzy Einara Wegenera alias Lili Elbe i Gerdy Gottlieb, która pomogła mężowi w tym, by uwolnił w sobie kobietę, ujrzał świat jej oczami, stał się nią, a następnie odszedł w sensie metaforycznym i dosłownym. Książka porusza zawsze aktualny i budzący niestygnące emocje problem transseksualizmu, przedstawia bolesny proces budzenia się świadomości, dojrzewania do zmiany oraz samej przemiany głównego bohatera. Liczne kontrowersje budzi też postać Grety, towarzyszki życia Einara. Lektura tej powieści to potrzebna lekcja tolerancji i pokory wobec jakiejkolwiek inności oraz pomoc w zrozumieniu odmienności innych ludzi.
Następne spotkanie naszego Klubu – 27 czerwca o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Erica – Emmanuela Schmitta „Noc ognia”.