Jesteśmy wielką, inowrocławską i kulturalną rodziną!

    Pod patronatem Prezydenta Miasta Inowrocławia przy współpracy z ojcami franciszkanami  z parafii pw. Św. Krzyża, Kujawskim Centrum Kultury oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w sobotę 16 września zorganizowaliśmy Festyn Rodzinny „Od podziemi do gwiazd”.
    Przy fragmencie średniowiecznego muru, który ongiś wyznaczał granicę miasta i franciszkańskich zabudowań klasztornych, a dzisiaj stoi tuż przy naszej Bibliotece, pojawiła się scena, stoiska z kujawskimi (i nie tylko) smakołykami, a także wyrobami rękodzielniczymi. Można było posłuchać i popatrzeć na muzyczne występy dzieci ze Studia Piosenki KCK, grupy franciszkańskiej, a na koniec imprezy – zespołu The Postman, który w energetycznych aranżacjach przypomniał polskie i zagraniczne przeboje sprzed pół wieku.
    O atrakcje dla dzieci zadbali animatorzy z toruńskiej Grupy T. Dla dorosłych przygotowaliśmy quiz z nagrodami. Dla młodszych i starszych czynna była bezpłatna fotobudka w hallu naszej Biblioteki. Tajemnice gwiazd można było poznawać w astrobazie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza. Do zejścia do podziemi zachęcała wystawa solnictwa w Kujawskim Centrum Kultury, a dla tych którzy pozostali na ulicy Inowrocławska Lokalna Organizacja Turystyczna przygotowała grę miejską.
    Bawiły się całe rodziny, poznając przy okazji tradycję i kulturę naszego miasta.

{webgallery}img2710img2711img2712img2713img2714img2715img2716img2717img2718{/webgallery}




Ona, on i morze

    W ramach kolejnej odsłony „Spotkań z Filmem” zapraszamy Państwa na projekcję obrazu (z 1997 roku w reżyserii Beeban Kidron) o wielkiej przygodzie, miłości i przeznaczeniu rozgrywającego się w malowniczej morskiej osadzie Kornwalii u progu XX wieku.
    Jak potoczą się losy rozbitka na obcej mu ziemi i jaką rolę w jego asymilacji odegra zafascynowana morzem dziewczyna? Dowiedzą się tego Państwo już 25 września br. o godz. 17:00 w Saloniku Literacko-Artystycznym (ul. Kilińskiego 16). Dyskusję po filmie – inspirowanym nowelą Józefa Konrada Korzeniowskiego pt. „Amy Foster” – poprowadzi Łukasz Oliwkowski. Projekcję filmu zorganizowano w ramach projektu „Zanurzeni w Conradzie”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.




Pół tysiąca z tangiem

    Czas w niedzielne popołudnie i wieczór 17 września w Parku Solankowym i naszej Bibliotece płynął w rytmie tanga. Najpierw, dzięki pomocy organizacyjnej Kujawskiego Centrum Kultury, ponad czterysta osób zgromadzonych wokół Muszli Koncertowej obejrzało  unikalny pokaz: „Tańczy tango dlatego, że mu się należy”. Cytat z poezji Bolesława Leśmiana stał się inspiracją do zaprezentowania teatralnej etiudy przez Julię Krzesińską i Adama Murawskiego, aktorów Inowrocławskiego Teatru Otwartego, prowadzonego przez Elżbietę Piniewską. Tajniki argentyńskiego tańca odkrywali poznańscy mistrzowie: Agata Czartoryska i Michał Kaczmarek.
    Kilkadziesiąt najbardziej zagorzałych miłośników tanga spotkało się wieczorem w Saloniku Literacko-Artystycznym na milondze. Do inowrocławian dołączyły pary m.in. z Torunia, Gniezna, Bydgoszczy i oczywiście poznaniacy z Casa Buena.
    Imprezy były częścią Festiwalu „Zmyśmian” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017.

{webgallery}img2695img2696img2697img2698img2699img2700img2701img2702img2703img2704img2705img2706img2707{/webgallery}