Warto czytać! Czytać głośno! – o Dniu Głośnego Czytania w Filii nr 7

Filia nr 7 czyta dzieciom przez cały rok, a zwłaszcza w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, który obchodziliśmy już po raz 17.
Podczas dwóch kolejnych dni gościliśmy najmłodszych z przedszkola „Pod Tęczą” proponując im spotkania z ulubionymi bohaterami: piratami i żółwiem Franklinem. Podczas pierwszego z nich, przenieśliśmy się do Nudy Morskiej… gdzie wcale nie było nudno! Poznaliśmy wielu sympatycznych, niegroźnych piratów, m.in.  Patcha, Rudego Lisa oraz rodzinę Jolley-Rogers… i właśnie o tej ostatniej zwariowanej rodzinie, dzieci wysłuchały opowieści z książki „Piraci z naszej ulicy” Jonny’ego Duddle’a. Przedszkolaki przekonały się, że ludzie czasem nie szanują cudzych przekonań i zachowań, a co najgorsze… plotkują i są obłudni!
    Kolejne spotkanie – z żółwiem Franklinem było nie mniej pouczające. Opowiadanie „Franklin i nowy przyjaciel” uczyło młodych słuchaczy otwartości nas świat i nowe znajomości oraz empatii – nie łatwo być nowym uczniem w klasie, zwłaszcza gdy jest się dużym, nieśmiałym łosiem… i wszyscy się nas boją…
    Wszystkim głośnym czytankom towarzyszył kącik zabaw, a w nim:  układanie puzzli do poznanych historii, labirynty – z piratem i żółwiem szukającymi skarbu i skorupy, odnajdywanie różnic w ilustracjach do bajek. Zachętą do czytania były drobne upominki – naklejki czytających dzieci, kolorowanki i słodka niespodzianka.

{webgallery}Warto czytać! Czytać głośno! – o Dniu Głośnego Czytania w Filii nr 7 12Warto czytać! Czytać głośno! – o Dniu Głośnego Czytania w Filii nr 7 11Warto czytać! Czytać głośno! – o Dniu Głośnego Czytania w Filii nr 7 10Warto czytać! Czytać głośno! – o Dniu Głośnego Czytania w Filii nr 7 9Warto czytać! Czytać głośno! – o Dniu Głośnego Czytania w Filii nr 7 8Warto czytać! Czytać głośno! – o Dniu Głośnego Czytania w Filii nr 7 7Warto czytać! Czytać głośno! – o Dniu Głośnego Czytania w Filii nr 7 6Warto czytać! Czytać głośno! – o Dniu Głośnego Czytania w Filii nr 7 5Warto czytać! Czytać głośno! – o Dniu Głośnego Czytania w Filii nr 7 4Warto czytać! Czytać głośno! – o Dniu Głośnego Czytania w Filii nr 7 3Warto czytać! Czytać głośno! – o Dniu Głośnego Czytania w Filii nr 7 2Warto czytać! Czytać głośno! – o Dniu Głośnego Czytania w Filii nr 7 1{/webgallery}




Dzieciaki kochają zwierzaki

Pies towarzyszy człowiekowi już od zarania, a korzyści płynące z obcowania z czworonogiem przewyższają ewentualne niedogodności. W czwartek 5 października br., o godz. 16.00 zapraszamy dzieci i rodziców do „Tajemniczego Ogrodu” przy ul. Kilińskiego 16 na spotkanie z dogoterapeutą Justyną Krusińską  i psem o imieniu |Iga. Celem warsztatów jest pokazanie rodzicom terapeutycznych korzyści płynących z obcowania dziecka z psem. Spotkanie może pomóc przełamać lęk wobec czworonogów, a jednocześnie nauczy właściwego zachowania w przypadku kontaktu z nieznanym zwierzakiem. Mali uczestnicy dowiedzą się również jakie obowiązki wobec czworonoga ma jego właściciel. Jak to u nas, nie zabraknie czytania. Ciekawe czy spodoba się pieskowi?




Odgłosy jesieni w Klubie Malucha

Podczas wrześniowego „Klubu Malucha” postanowiliśmy przekuć jesienne klimaty na dobrą zabawę. Najmłodszych przywitał Kubuś Puchatek książką pt. „Jesienny dzień”. Uwagę dzieci przykuły zmieniające się na dużym ekranie ilustracje do czytanego teksu. Padający deszczyk, szum wiatru, spadające z drzew liście były okazją do wesołych zabaw dźwiękonaśladowczych i ruchowych. Na koniec maluchy wykonały przy pomocy farb i stempli mieniące się kolorami liście.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie za miesiąc, 31 października o godz. 16.30

{webgallery}Odgłosy jesieni w Klubie Malucha 10Odgłosy jesieni w Klubie Malucha 9Odgłosy jesieni w Klubie Malucha 8Odgłosy jesieni w Klubie Malucha 7Odgłosy jesieni w Klubie Malucha 6Odgłosy jesieni w Klubie Malucha 5Odgłosy jesieni w Klubie Malucha 4Odgłosy jesieni w Klubie Malucha 3Odgłosy jesieni w Klubie Malucha 2Odgłosy jesieni w Klubie Malucha 1{/webgallery}




Październikowa Pracownia

pracownia

     Na październikowe spotkania Pracowni Literacko-Artystycznej zapraszamy w poniedziałek 9 i 23 o godzinie 16.30 do Biblioteki Głównej przy ulicy Kilińskiego 16.
    Zachęcamy do przyjścia wszystkich, którzy interesują się literaturą i sztuką. Jeśli próbujesz pisać własne utwory i potrzebujesz wskazówek profesjonalnego twórcy, przyjdź koniecznie! A może szukasz pomysłu na niebanalne spędzenie wolnego czasu? Pamiętaj – do Pracowni Literacko-Artystycznej, prowadzonej przez Michała Siewkowskiego, masz wstęp wolny.
    W razie dodatkowych pytań odwiedź Bibliotekę Główną, zadzwoń (tel. 52-35-27-237) lub wyślij mejla (bibliograficzny@bmino.pl).




Spotkanie z Filmem: list od Lennona

    Zapraszamy na opartą na prawdziwych wydarzeniach filmową opowieść o podstarzałym muzyku, do którego dociera z wieloletnim opóźnieniem list od Johna Lennona. Czy to niezwykłe wydarzenie zmieni jego życie?
    Na  amerykański film wyreżyserowany w 2015 roku przez Dana Fogelmana, z brawurową rolą Ala Pacino, zapraszamy do Saloniku Literacko-Artystycznego 9 października o godzinie 17.00 .
        Dyskusję po projekcji poprowadzi Łukasz Oliwkowski. Dodatkowe informacje można uzyskać w Saloniku (tel. 52-35-27-237, e-mail: bibliograficzny@bmino.pl). Wstęp wolny.

   




Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę

     We wtorek 26 września Iwona Chmielewska, torunianka o międzynarodowej renomie, poprowadziła warsztaty książki obrazowej ”Wszystko widzi się!”. Uczniowie szkół podstawowych z Inowrocławia i Wierzchosławic nie tylko w teorii poznawali zasady, specyfikę, trudności i radości towarzyszące tworzeniu takich utworów, ale też sami spróbowali być ich autorami.
    Powstały kartki książek obrazowych nawiązujących do motywu natury w twórczości Bolesława Leśmiana. Zawieszone w Saloniku Literacko-Artystycznym, stały się częścią wystawy „Zbryzgany słońcem”, ukazującej życie i twórczość autora „W malinowym chruśniaku”. Zapraszamy do zwiedzania tej unikalnej ekspozycji,  czynnej do 4 listopada br.

    Warsztaty i wystawa są częścią Festiwalu „Zmyśmian”, który dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017.

{webgallery}Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 19Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 18Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 17Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 16Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 15Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 14Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 13Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 12Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 11Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 10Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 9Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 8Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 7Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 6Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 5Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 4Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 3Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 2Po warsztatach zapraszamy na Leśmianowską wystawę 1{/webgallery}




Conrad aktualny

    W ramach Spotkań z Filmem 25 września obejrzeliśmy ekranizacje opowiadania Josepha Conrada „Amy Foster”.  Zrealizowany przez angielską reżyserkę Beeban Kidron w 1997 film wzbudził wśród publiczności zgromadzonej w Saloniku Literacko-Artystycznym silne emocje i chęć do rozmowy.
    Historia tragicznej miłości ukraińskiego rozbitka i dziewczyny z angielskiej wioski, pomimo ponad stu lat, które upłynęły od czasu jej napisania, skłaniała do dyskusji, prowadzonej przez Łukasza Oliwkowskiego, na bardzo aktualne tematy, jak imigracja, poszukiwanie tożsamości czystosunek do inności.
    Imprezę zorganizowano w ramach Festiwalu „Zanurzeni w Conradzie”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

{webgallery}Conrad aktualny 5Conrad aktualny 4Conrad aktualny 3Conrad aktualny 2Conrad aktualny 1{/webgallery}




W poszukiwaniu inspiracji

Inowrocławska książnica zorganizowała wyjazd dla seniorów działających w różnych sekcjach zainteresowań. Uczestnicy odwiedzili Ogrody Hortulusa w Dobrzycy k. Koszalina. Kompleks składa się z dwóch zespołów – Ogrodów Tematycznych i Ogrodów Hortulus-Spectabilis. Doznań natury estetycznej i duchowej dostarczały nam najróżniejsze rodzaje roślin wykorzystane w kompozycjach ogrodowych. Architekturę i styl związany ze sztuką i kulturą narodową można odnaleźć w ogrodach tematycznych: japońskim, francuskim, śródziemnomorskim. W krajobrazie niewątpliwie największą atrakcją jest labirynt grabowy, którego korytarze mają długość ponad 3 kilometrów. W centralnym punkcie labiryntu stoi 20 metrowa wieża widokowa.  To doskonałe miejsce do odpoczynku, czy relaksu z książką, pełniące funkcję edukacyjną. Uczestnicy wyjazdu wykonali wiele ciekawych fotografii.

{webgallery}W poszukiwaniu inspiracji 27W poszukiwaniu inspiracji 26W poszukiwaniu inspiracji 25W poszukiwaniu inspiracji 24W poszukiwaniu inspiracji 23W poszukiwaniu inspiracji 22W poszukiwaniu inspiracji 21W poszukiwaniu inspiracji 20W poszukiwaniu inspiracji 19W poszukiwaniu inspiracji 18W poszukiwaniu inspiracji 17W poszukiwaniu inspiracji 16W poszukiwaniu inspiracji 15W poszukiwaniu inspiracji 14W poszukiwaniu inspiracji 13W poszukiwaniu inspiracji12W poszukiwaniu inspiracji 11W poszukiwaniu inspiracji 10W poszukiwaniu inspiracji 9W poszukiwaniu inspiracji 8W poszukiwaniu inspiracji 7W poszukiwaniu inspiracji 6W poszukiwaniu inspiracji 5W poszukiwaniu inspiracji 4W poszukiwaniu inspiracji 3W poszukiwaniu inspiracji 2W poszukiwaniu inspiracji 1{/webgallery}




DZIECIAKI BYSTRZAKI

       Jeżeli masz  od 6 do 10 lat i brak ci pomysłu jak miło i aktywnie spędzić czas wolny, zapraszamy na zajęcia rozrywkowo – edukacyjne do biblioteki. Spotkania ,,bystrzaków” odbywać się będą cyklicznie, w drugi czwartek miesiąca w Filii nr 1 przy ul. Wilkońskiego 32, która została połączona z Filią nr 1 dla Dzieci i Młodzieży.  Pierwsze zajęcia, podczas których dzieci rozwiązywały krzyżówki, rebusy, quizy, zagadki oraz układały hasła dotyczące literatury dziecięcej, odbyły się w piątek 22 września. Poprzez zabawę młodzi czytelnicy mieli okazję poznać wiele ciekawostek  z różnych dziedzin wiedzy oraz przyswoili sobie informacje na interesujące je tematy.
         Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieciaki lubiące dobrą zabawę na następne zajęcia, które odbędą się 12 października o godz 16.00.

{webgallery}DZIECIAKI BYSTRZAKI 5DZIECIAKI BYSTRZAKI 4DZIECIAKI BYSTRZAKI 3DZIECIAKI BYSTRZAKI 2DZIECIAKI BYSTRZAKI 1{/webgallery}