Inowrocław w kryminale Katarzyny Podczaskiej

W piątkowe popołudnie (24 listopada) w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Czytelni Regionalnej odbyło się spotkanie z Katarzyną Podczaską – mediewistką, dr historii sztuki oraz regionalistką.

Okazją do spotkania była promocja książki Apokalipsis w Hohensalza, zapadające się miasto. Autorka, rodowita inowrocławianka, tym razem zaprezentowała czytelnikom kryminał, którego akcję umiejscowiła w Inowrocławiu w roku 1909. Powieść w stylu retro jest debiutem literackim Katarzyny Podczaskiej.

Głównym bohaterem powieści jest komisarz pruskiej policji, który w pięknym uzdrowiskowym mieście tropi seryjnego mordercę. W książce odnajdziemy wiele wątków autentycznych m.in. katastrofę budowlaną kościoła „Matki Boskiej”, zapoznamy się ówczesnymi nazwami ulic oraz panującą modą.

Zapraszamy do lektury!




Astrid Lindgren – królowa powieści dla dzieci

Astrid Lindgren była bohaterką spotkania z cyklu „Osobistości świata kultury, sztuki i literatury”, które odbyło się 27 listopada 2017 roku na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Fundacji Ekspert-Kujawy.
W tym miesiącu minęła 110. rocznica urodzin szwedzkiej pisarki, która wsławiła się umiejętnością doskonałego odczytywania dziecięcych potrzeb. Wiele z jej powieści zostało sfilmowanych. Książki o Pippi stały się największym szwedzkim bestsellerem wszechczasów. Przetłumaczono je na 73 języki, a łączna suma wydanych egzemplarzy przekroczyła liczbę 10 mln.
Pisarka została uhonorowana wieloma wyróżnieniami i nagrodami, m. in. w 1958 roku otrzymała Medal im. Hansa Christiana Andersena , a w 1978 r. Order Uśmiechu od polskich dzieci.

 




Spotkanie z Filmem: próba

Zapraszamy do obejrzenia ekranizacji powieści Philippa Rotha. Reżyser Ewan McGregor, znany, szkocki aktor, zagrał w niej również jedną z głównych ról. W Saloniku Literacko-Artystycznym 4 grudnia o godzinie 17.00 poznamy historię amerykańskiej rodziny, której egzystencja pewnego dnia zostaje wystawiona na ciężką próbę.
Dyskusję po projekcji poprowadzi Łukasz Oliwkowski. Dodatkowe informacje można uzyskać w Saloniku (tel. 52-35-27-237, e-mail: bibliograficzny@bmino.pl). Wstęp wolny.