W TYM Tygodniu czytaliśmy głośno

Już po raz 17. Fundacja ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom zorganizowała Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom, który przebiegł pod hasłem „Czytanie łączy”. W dniach 4-7 czerwca w „Tajemniczym Ogrodzie” gościliśmy dzieci z Przedszkola „Muzyczna Kraina” filie przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie i ul. Jacewskiej oraz uczniów kl. Ia i Ib ze SP1. Uczestnicy zapoznali się z księgozbiorem biblioteki oraz wysłuchali książek „Ugotuj mi bajkę” Majdy Karen,
„7 nawyków szczęśliwego dziecka” Seana Coveya oraz „Tappi i wspaniała Przyjaźń” Marcina Mortki. We wtorek 5. czerwca gościliśmy ilustratorkę Mariannę Oklejak, która wraz z uczniami kl. 3 ze SP2 i grupą Elfy z Przedszkola „U Natalki i Kubusia”, przenieśli się w świat króla Maciusia Pierwszego. Słuchając fragmentów książki i oglądając ilustracje stworzone przez gościa poznali blaski i cienie rządzenia krajem. Filię nr 1 odwiedziły w poniedziałek 4. czerwca przedszkolaki z „U Jasia i Małgosi”, które wysłuchały książki pt. „Ugotuj mi bajkę” Majdy Karen oraz rozwiązywały zagadki. W filii nr 2 dla Dzieci we wtorek 5. czerwca przy udziale dzieci z Przedszkola „Kujawskie Dzieci” przeprowadzono zajęcia pn. „Bajkowy Dzień w Bibliotece”. Uczestnicy nie tylko wysłuchali bajek i baśni, ale także musieli wykazać się zręcznością w rozmaitych zabawach ruchowych. Natomiast filię nr 7 w czwartek 7. czerwca odwiedziły dzieci z Przedszkola „Pod Tęczą”, które z zainteresowaniem wysłuchały książkowych opowieści,
a następnie obejrzały ilustracje książek w formacie 3D.




Pracownia zaprasza

Na ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie Pracowni Literacko-Artystycznej zapraszamy w poniedziałek 18 czerwca o godzinie 16:30 do Biblioteki Głównej przy ulicy Kilińskiego 16.
Zachęcamy do przyjścia wszystkich, którzy interesują się literaturą i sztuką. Jeśli próbujesz pisać własne utwory i potrzebujesz wskazówek profesjonalnego twórcy, przyjdź koniecznie! A może szukasz pomysłu na niebanalne spędzenie wolnego czasu? Pamiętaj – do Pracowni Literacko-Artystycznej, prowadzonej przez Michała Siewkowskiego, masz wstęp wolny.
W razie dodatkowych pytań odwiedź Bibliotekę Główną, zadzwoń (tel. 52-35-75-249) lub wyślij mejla (bibliograficzny@bmino.pl).




„Światła i Cienie” w Bibliotece Miejskiej

W czwartek 7 czerwca, z okazji tegorocznych obchodów Dni Inowrocławia, w Saloniku Literacko-Artystycznym Biblioteki Miejskiej, miało miejsce otwarcie wystawy fotografii Bogusława Kolanowskiego pn. „Światła i Cienie”.

Kilkadziesiąt prac składających się na wspaniałą ekspozycję, w niebanalny sposób zobrazowało znane i mniej znane (często niedostępne) miejsca i zakątki Inowrocławia, a także ukazało wyjątkowy talent i potencjał artystyczny autora. Warto również w tym miejscu zaznaczyć, że kilka prac zostało zaopatrzonych w ramy wykonane przez inowrocławskiego artystę-plastyka Adama Łożykowskiego.

Otwarcie wernisażu cieszyło się dużym zainteresowaniem. Zgromadzonych gości o godzinie 18.00 powitała dyrektor Biblioteki pani Dorota Drobnik-Stefańska, prezentując sylwetkę i dorobek artystyczny autora wystawy. Inspirującą przedmowę wygłosiła również pani Janina Sikorska, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza; głos zabrał także obecny na sali prezydent Ryszard Brejza.

Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy za przybycie. Wystawę będzie można oglądać do 27. VI 2018r. w godzinach otwarcia Saloniku Literacko-Artystycznego. Zapraszamy!




Lwowskie korzenie kultury polskiej

Jak żadne inne miejsce, Lwów budzi wśród Polaków niezwykły sentyment. Już sama jego nazwa przywołuje obraz przedwojennego, rozśpiewanego miasta oraz batiarów – wesołych łobuzów z lwowskich przedmieść, bez grosza przy duszy, ale za to z własnym kodeksem moralnym, kochających wolność, przyjaźń, oddaną kobietę i oczywiście sam Lwów.
Z tego pięknego, niegdyś polskiego miasta, nazywanego także „Perłą Kresów”, pochodzi większość polskich rodzin, które po zakończeniu II wojny światowej zostały przesiedlone na Ziemie Zachodnie. O bogatej historii całej Ziemi Lwowskiej świadczą liczne zamki i ich ruiny, pałace, dwory, świątynie, pomniki i cmentarze. Na terenie samego Lwowa znajduje się wiele cmentarzy, na których leżą nasi przodkowie. Choć wiele obiektów uległo zniszczeniu, to jednak pod względem liczby i rangi zabytków region ten, w tym także sam Lwów, nie ma sobie równych.
Lwowskie korzenie kultury polskiej – to temat kolejnego spotkania z pensjonariuszami Domu Dziennego Pobytu przy ul. Wachowiaka w Inowrocławiu z cyklu Książki to okręty myśli…, które odbyło się w czerwcu 2018 roku . W programie zaprezentowano najciekawsze zabytki Lwowa i okolic oraz sylwetki znanych Polaków – rodowitych Lwowiaków, wśród których znaleźli się m. in. Kazimierz Górski, Irena Dziedzic, Renata Anders – Bogdańska, Adam Hanuszkiewicz, Zbigniew Kurtycz, Halina Kunicka, Jacek Kuroń oraz Izabella Cywińska.