Co z tą NIEPODLEGŁOŚCIĄ?

We wtorek 2 października br. w „Tajemniczym Ogrodzie” odbyło się wyjątkowe spotkanie. Gościem naszym i dzieci z inowrocławskich szkół podstawowych była Zofia Stanecka. Pisarka znana czytelnikom z takich książek jak „Basia”, „Kto polubi Trolla”, „Tajemnica namokniętej gąbki” i wielu innych. W pierwszej części spotkania autorka opowiedziała dzieciom o swojej pasji do czytania oraz o tym jak „piszą” się jej książki. Druga część miała charakter warsztatowy, oparty na książce „Nasza paczka i niepodległość: o sześciu polskich świętach”. Autorka przeczytała fragmenty lektury, po czym zaprosiła uczestników do dyskusji na temat różnych aspektów niepodległości. Temat trudny, ale nie dość trudny, by nie poradzili sobie 3 i 4-klasiści. Spotkanie zwieńczyło narysowanie przez dzieci symboli, które wyrażały ich poczucie wolności.




Przygotowanie zwierząt do zimy

Takie hasło towarzyszyło warsztatom ekologicznym przeprowadzonym w dniu 4 października 2018 r. w Filii nr 2 dla Dzieci oraz w „Tajemniczym Ogrodzie”. Warsztaty są dobrym sposobem na przekazanie wiedzy młodym miłośnikom przyrody. Zajęcia poprowadził pracownik Centrum Edukacji Ekologicznej w Bydgoszczy, Marek Błaszak. Dzieci dowiedziały się m.in. czy zwierzęta robią zapasy na zimę, które z nich zapadają w sen zimowy, a które prowadzą zimą aktywny tryb życia. W zajęciach zostały wykorzystane prezentacja multimedialna oraz film podsumowujący całe zagadnienie. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w zajęciach i odpowiadały na pytania dotyczące ochrony zwierząt. Temat zrealizowany został w związku z przypadającym 4 października Światowym Dniem Zwierząt.




Komiksowy wehikuł czasu

W czwartkowe przedpołudnie w Saloniku Literacko-Artystycznym odbył się wernisaż wystawy „Historia Polski według komiksu”.
Ta niecodzienna ekspozycja jest kolejną inicjatywą podjętą przez Bibliotekę Miejską im. Jana Kasprowicza upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Wystawa jest próbą pokazania historii Polski w oryginalny sposób- za pomocą komiksu. Dowiemy się z niej również o ważnych dla naszego kraju wydarzeniach z dziedziny kultury, sztuki, sportu. Wystawę, której autorem jest znawca i popularyzator komiksu Wojciech Łowicki można oglądać w Saloniku Literacko-Artystycznym do 27 października. Wstęp wolny.




Festyn w Szymborzu.

We wtorkowe popołudnie Biblioteka brała udział w festynie rodzinnym „Na powitanie jesieni” na boisku przy Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Kasprowicza. Było gwarno, kolorowo i nawet wiatr nie zepsuł nam humorów.
Podobne imprezy odbyły się już w Szkole Podstawowej nr 5 i 6. Nasze biblioteczne stoisko znajdzie się również podczas kolejnych festynów. Najbliższy już w piątek 5 października przy Szkole Podstawowej nr 9 i 10 października przy Szkole Podstawowej nr 1. Przybywajcie!!!!
Poniżej migawka festynu w Szymborzu.