O Kasi Solskiej i nie tylko z Grażyną Błęcką-Kolską i Łukaszem Maciejewskim

Na tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała Złotego Lwa dla najlepszej pierwszoplanowej roli za film „Ułaskawienie”. W latach 80-tych stworzyła niezapomnianą postać Katarzyny Solskiej z filmowej dylogii pt. „Kogel-Mogel”, aktorka filmowa i teatralna Grażyna Błęcka-Kolska będzie naszym gościem już 16 listopada 2018 r., o godz. 18:00.

Towarzyszyć jej będzie dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski, z którym porozmawia o życiu, projektach, w których brała udział – w tym o współpracy z byłym mężem Janem Jakubem Kolskim – ale także o tych, które aktualnie realizuje. Spotkanie połączone będzie z promocją książki pt. „Aktorki. Odkrycia”, w której oprócz Grażyny Błęckiej-Kolskiej pojawiło się 17 innych wywiadów z artystkami znanymi z kinowych produkcji i scen teatralnych.

Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki, które odbierać można w Wypożyczalni dla Dorosłych od 9 listopada (ul. Kilińskiego 16).




Kawiarnia Niepodległa

W czwartkowe popołudnie Salonik Literacko-Artystyczny wypełnił się gwarem niczym kawiarnie na Nowym Świecie. Prowadzący spotkanie, dr Michał Siewkowski, wprowadził zgromadzonych w klimat epoki dwudziestolecia międzywojennego.
Przypomniano kawiarnie literackie, gdzie w międzywojniu spotykali się poeci, malarze, pisarze, kompozytorzy, jednym słowem ludzie z artystyczną duszą. Styl epoce kształtowała wówczas ulica Nowy Świat. To właśnie tam, pod numerem 57 mieściła się słynna kawiarnia Pod Picadorem, pierwsza po odzyskaniu niepodległości warszawska kawiarnia poetów. Nie zabrakło anegdot i ciekawostek związanych z tamtym okresem.
Dalszą część wieczoru wypełniły dźwięki szlagierów z tamtych lat w wykonaniu Kwartetu Sympatycznego w składzie: Natalia Nadrajkowska, Michał Witkowski, Mirosław Marczyński, Andrzej Kortas. Zgromadzeni goście wspólnie zaśpiewali m.in.: Powróćmy jak za dawnych lat, Zimnego drania, Piechotę.
Pomiędzy występami muzyków uczestnicy Pracowni Literacko-Artystycznej: Bogumiła Czajkowska, Dorota Dominiczak-Głowacka, Barbara Freygant, Grzegorz Maria Pozimka i Józef Szczepański zaprezentowali przed publicznością swoje utwory poetyckie.




Niepodległość słowem i obrazem

8 listopada 2018 r., z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Saloniku Literacko-Artystycznym Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza odbył się wernisaż wystawy pt. „Niepodległość słowem i obrazem”. Wystawa autorstwa pracownika Czytelni Regionalnej naszej Biblioteki, cieszyła się w dniu otwarcia sporym zainteresowaniem. Za pomocą dziesięciu wybranych, wyjątkowych tekstów znanych mistrzów pióra tj. Jan Kochanowski, Adam Asnyk, Maria Konopnicka, Leopold Staff (i innych), oraz ponad pięćdziesięciu wyselekcjonowanych ilustracji, będących reprodukcjami wspaniałych obrazów znanych mistrzów pędzla tj. Wojciech Kossak, Jan Rosen, Maksymilian Gierymski, Leonard Winterowski (i innych), wszystkim zgromadzonym zostały przybliżone idee wolności i niepodległości. Wyeksponowane teksty, traktujące o historii, tradycji, ojczyźnie, poświęceniu, bohaterstwie, korelują tutaj z reprodukcjami obrazów, w szczególny sposób ukazujących ogromny trud i ciężar długiej drogi prowadzącej ku niepodległości, i tak upragnionej wolności. Wszystkim gościom dziękujemy za odwiedziny, i zapraszamy na kolejne wydarzenia i imprezy.
Wystawę można oglądać do 03.12.2018 r. w Saloniku Literacko-Artystycznym, w godzinach pracy biblioteki. Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!




Questing „Noga w nogę z Powstańcami” rozstrzygnięty!

Niemal 60 dzieci wzięło udział w questingu pn. „Noga w nogę z Powstańcami” organizowanym przez Oddział dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” w 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Gra realizowana była w dniach 19 września – 5 listopada br. Zadaniem uczestników było przejście wyznaczonej trasy i odpowiedzenie na pytania konkursowe. Spośród wszystkich prawidłowo wypełnionych kuponów wylosowaliśmy pięcioro zwycięzców. Oto ich nazwiska:

1. Zuzanna Hałas
2. Jan Niemczyk
3. Maria Nowak
4. Oliwier Pawlaczyk
5. Marcin Steppa

Nagrody można odebrać w Oddziale dla Dzieci „Tajemniczym Ogrodzie” (ul. J. Kilińskiego 16) do 23 listopada w godzinach jego otwarcia. Ponadto składamy serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom, opiekunom, nauczycielom i druhom z Inowrocławskiego Szczepu ZHR za zaangażowanie w grę.