Strasznie fajny koncert

Tuż przed Andrzejkami, w mroźny, ciemny, listopadowy wieczór 29 listopada w Saloniku Literacko-Artystycznym zagościły „Strachy”. Nie było jednak powodów do obaw, a raczej do dobrej zabawy. Koncert piosenki aktorskiej pod takim tytułem zaprezentowali poznańscy artyści: Kalina Perz-Klimkiewicz Krzysztof Żabierek oraz – gościnnie – uczennica Michalina Matuszak. Usłyszeliśmy przeboje sprzed lat w oryginalnych, autorskich interpretacjach. Piosenki o strachu, miłości, rozczarowaniach i radościach spodobały się słuchaczom, o czym świadczył bis na zakończenie koncertu.




Naukowo o kwestii kobiet – miniwykład w Bibliotece

„Chcemy całego życia…!” – tak w jednym ze swoich tekstów publicystycznych nawoływała Zofia Nałkowska, dając tym samym dowód temu, że kobiety w Polsce nie są traktowane na równi z mężczyznami. Było to w roku 1907. A jak jest dziś? Czy coś zmieniło się w tej kwestii? Ile jest jeszcze do zrobienia?

Na te i inne pytania dotyczące praw kobiet w Polsce i na świecie odpowie dr Aneta Niewęgłowska z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu. 7 grudnia br. o godzinie 11:00 wygłosi ona miniwykład pod tytułem „Chcemy całego życia. Kilka słów o równouprawnieniu kobiet w Polsce na przełomie XIX i XX wieku”. Dr Aneta Niewęgłowska zajmuje się historią społeczną XIX i początków XX wieku, statusem społeczno-prawnym kobiet, szkolnictwem żeńskim na ziemiach polskich ze szczególnym uwzględnieniem zaboru pruskiego. Jest autorką książki: Średnie szkolnictwo żeńskie w Prusach Zachodnich w latach 1815-1914.

Wykład zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem „Nowa Para Butów” w ramach obchodów 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety.

Chcemy całego Życia




Dyskusyjne Kluby Książek polecają…

Wypożyzcalnia dla Dorosłych

Wolfgang Bauer „Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki”
Wolfgang Bauer napisał reportaż o dramatycznej sytuacji kobiet w Nigerii i zbrodniczej działalności sekty terrorystycznej Boko Haram. Organizacji, która dąży do utworzenia w Nigerii Kalifatu. Kiedy w roku 2014 Boko Haram uprowadziło z internatu w niewielkim mieście Chibok 276 dziewcząt, dopiero wtedy świat dowiedział się o tej przerażającej sekcie. Prawdopodobnie w niewoli Boko Haram znajduje się wiele tysięcy kobiet. Gromadząc wiedzę potrzebną do napisania książki autor przeprowadził rozmowy z ponad sześćdziesięcioma dziewczętami i kobietami, którym udało się uciec z rąk oprawców. Ich relacje dokumentują przerażające zbrodnie i dają obraz życia wewnętrznego organizacji.
Następne spotkanie odbędzie się 18 grudnia o godz 16.00. Będziemy rozmawiać o książce Magdaleny Grzebałkowskiej „Komeda: osobiste życie jazzu”.

Filia 1

Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz „Najlepiej w życiu ma twój kot…bo jest przy tobie”
„Najlepiej w życiu ma twój kot… bo jest przy tobie” pisała w liście do swojego partnera, Kornela Filipowicza, Wisława Szymborska. Chociaż nigdy ze sobą nie mieszkali, ich związek był pełen czułości
i troski o drugiego. Książka odkrywa przed czytelnikiem codzienne życie wybitnego prozaika i przyszłej noblistki. Pokazuje związek znanych ludzi, który przez kilkadziesiąt lat był chroniony przed reporterami. Mimo redaktorskich i wydawniczych niedociągnięć, jest to świetna pozycja na jesienne wieczory, najlepiej do czytania w towarzystwie kota.
Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 20 grudnia 2018 r. o godz. 15.00 i będzie dotyczyć książki „Ta dziewczyna” autorstwa Michelle Frances.

Filia 3

Joanna Kruszewska „Nic się nie kończy”
Powieść Joanny Kruszewskiej, pomimo że zawiera podstawowe elementy fabuły, wykorzystywane obecnie w polskich powieściach obyczajowych dla pań, nie jest słodkim czytadłem. Wręcz przeciwnie, autorka zaserwowała kapitalnie realistyczny obraz polskiej rodziny, w której fasada pokazuje zupełnie inną rzeczywistość niż wnętrze. Nie jest to obraz tak dramatyczny jak w filmie „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, lecz też skłania do dyskusji i refleksji.
Następne spotkanie klubu odbędzie się we wtorek 18 grudnia o godz. 16.00. i poświęcone będzie omówieniu książki Mario Giordano „Ciotka Poldi i sycylijskie lwy”.

Filia 7

Justyna Kopińska „Polska odwraca oczy”
Książka Justyny Kopińskiej, to zbiór szesnastu zamkniętych reportaży poruszających kilka spośród najważniejszych spraw karnych ostatnich lat. To książka wstrząsająca, dogłębnie, do bólu… Porażają osobiste dramaty przedstawionych w niej postaci. Przytłacza i budzi grozę fakt, że instytucje powołane do pomocy chorym, poszkodowanym, skrzywdzonym w różny sposób i z różnych powodów – dalej bezlitośnie krzywdzą poranionych ludzi z powodu własnych psychoz, braku odpowiedzialności, profesjonalizmu czy zwykłej przyzwoitości, a także w imię interesownych układów i powiązań… Tym bardziej imponuje odwaga i rzetelność Autorki, która zadała sobie niewyobrażalny trud w celu wyjaśnienia i nagłośnienia tych trudnych spraw. W swoich tekstach wszystkich, którzy zawiedli albo czegoś nie dopełnili wymienia z imienia
i nazwiska – księży, urzędników, sędziów, którzy wydali niesprawiedliwy wyrok. To odważna i mądra kobieta, która przedkłada pomoc innym nad własne bezpieczeństwo i komfort. I pięknie wierzy w sens i moc sprawczą tego, co tak dzielnie robi.
Następne spotkanie naszego Klubu już 18 grudnia o godz. 11.00.
Będziemy rozmawiać o książce Hendrika Groena „Małe eksperymenty ze szczęściem”.




Czary mary, wosku lanie…

„…co ma stać się, niech się stanie!” Tym powiedzeniem 29 listopada w Filii nr 1 zaczęliśmy świętować Andrzejki. W ten magiczny wieczór towarzyszyła nam atmosfera czarów i magii. Na początku, dzięki książce ,,Etnogadki : opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach” dzieci poznały tradycje towarzyszące wigilii świętego Andrzeja. Dziewczynki odkrywały imiona swojego przyszłego wybranka, przy pomocy butelki dowiedziały się kim będą w przyszłości. Z tajemniczych spodeczków można było odczytać co nas czeka, a rzucając kostkami otrzymać dobrą wróżbę na kolejne dni. Największą radość sprawiło oczywiście tradycyjne lanie wosku oraz zabawa z wędrującymi butami. Teraz pozostaje czekać na spełnienie wróżb.