Lekcja historii za nami

W Saloniku Literacko-Artystycznym w ramach „Inowrocławskich Rozmaitości” odbyła się nietypowa lekcja historii dla młodzieży oraz osób zainteresowanych historią „małej ojczyzny”.

Mowa była o Inowrocławiu z przełomu XIX i XX wieku, Pawle Cymsie i jego zaangażowaniu w wyzwalanie Kujaw Zachodnich i naszego miasta spod panowania pruskiego, siłach polskich oraz roli, jaką odegrali mieszkańcy w walce z wrogiem. Lekcja została wzbogacona bogatym materiałem ikonograficznym, zebranym przez Tomasza Siborę (pasjonata lokalnej historii, członka grupy rekonstrukcji historycznej) i opublikowanym w albumie fotografii „Powstanie Wielkopolskie
w Inowrocławiu i na Kujawach Zachodnich 1918-1919”. W spotkaniu oprócz autora publikacji wzięli udział Rafał Cyms, wnuk dowódcy boju o Inowrocław oraz Bogdan Wojtkowiak, historyk i regionalista. Ciekawostką dla uczestników lekcji była prezentacja munduru powstańczego i broni.

 




Kryminalnie w Saloniku

W środowe popołudnie 27 lutego w Saloniku Literacko-Artystycznym gościliśmy Wojciecha Chmielarza. Jeden z najpopularniejszych polskich autorów powieści kryminalnych opowiadał o literackich inspiracjach, tajemnicach warsztatu pisarskiego i różnicach w odbiorze jego powieści w Polsce i we Francji, gdzie ukazują się tłumaczenia części cyklu o Jakubie Mortce.
Miło było się dowiedzieć, że fascynację książkami nasz gość wyniósł z dzieciństwa, dzięki babci pracującej jako bibliotekarka. Teraz w naszej bibliotece czekają na Państwa starsze i najnowsze powieści autorstwa Wojciecha Chmielarza.