Wielka Gra tuż, tuż!

Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza po raz 28. zaprasza dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z miasta i powiatu inowrocławskiego do udziału w konkursie czytelniczym pt.”WIELKA GRA”.
Celem konkursu jest przybliżenie twórczości znanych i lubianych autorów oraz zachęcenie do czytania ich utworów. W tym roku będą to kolejne części serii o Harrym Potterze Joanne K. Rowling, wybrane tytuły „Misia Paddingtona” Michaela Bonda oraz „Pamiętniki nastolatki” Beaty Andrzejczuk, która będzie gościem specjalnym finału konkursu.
Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmuje Oddział dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” oraz wszystkie filie Biblioteki Miejskiej do 30 kwietnia 2019 r. Pisemne eliminacje odbędą się 11 maja o godz. 10.00, natomiast finał 18 maja 2019r. również o godz. 10.00 w Oddziale dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” Biblioteki Głównej przy ul. Kilińskiego 16.
Dla finalistów przewidzieliśmy nagrody.

Regulamin

Serdecznie zachęcamy do udziału!

jujj




Tędy i owędy czytamy legendy: O Lechu, Czechu i Rusie

W dniu 18 marca br. w Filii nr 2 dla Dzieci odbyła się nietypowa lekcja historii dla dzieci z Przedszkola nr 4 “Słoneczko”. Tematem zajęć były symbole narodowe oraz legenda “O Lechu, Czechu i Rusie”. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obejrzały film o powstaniu państwa polskiego. Zabawy, które towarzyszyły dzieciom podczas zajęć polegały na układaniu puzzli z symbolami narodowymi i dekorowaniu piórkami orła z godła Polski.




Zielone świętowanie

W tym roku w naszej książnicy wydarzenia towarzyszące obchodom Dnia Świętego Patryka trwały kilka dni. Czwartkowa lekcja języka angielskiego „Five o’clock” była poświęcona nauce wyrażeń i zwrotów dotyczących Zielonej Wyspy. Piątek z kolei upłynął pod znakiem gier i zabaw dla najmłodszych w „Tajemniczym Ogrodzie”, a także quizu w Wypożyczalni dla Dorosłych. Czytelnicy mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat Irlandii, a przy okazji zdobyć biblioteczny gadżet. Po południu w Saloniku Literacko-Artystycznym odbył się wernisaż wystawy „Celtyckie Odrodzenie”. Temat wystawy nawiązuje do ruchu literackiego przełomu XIX i XX wieku i jego wpływu na kulturę Irlandii. Czołowi twórcy tego ruchu: noblista William Butler Yeats, czy John Millington Synge w swojej twórczości usiłowali przywrócić do życia zanikający język irlandzki, folklor oraz legendy. Wystawa, którą można oglądać do 19 kwietnia, została wypożyczona z Fundacji Kultury Irlandzkiej.
Po wernisażu królował taniec irlandzki w wykonaniu toruńskiego zespołu „Avalon”, którego nazwa nawiązuje do celtyckiej krainy wiecznej szczęśliwości. Tancerki zaprezentowały taniec w tzw. soft shoes- butach przypominających baletki, zachęcając do tańca zgromadzoną publiczność. Dużym zainteresowaniem cieszyły się buty do stepu irlandzkiego, tzw. heavy shoes, które tancerki zaprezentowały po pokazie.
W poniedziałkowe przedpołudnie w „Tajemniczym Ogrodzie”, Justyna Mazurek-Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej poprowadziła warsztaty „W krainie elfów i olbrzymów”.
Zgromadzeni mogli dowiedzieć się czegoś na temat mitów i legend związanych z Zieloną Wyspą, zobaczyć tradycyjny dziecięcy strój do tańca irlandzkiego, instrumenty, a także zestaw do gry w hurling. Popołudniowa prelekcja „Irlandia- zielona wyspa” skupiała się wokół irlandzkiej historii i literatury.




Piątek z grą RPG

W piątkowe, marcowe popołudnie w Filii nr 4 w Klubie Miłośników Książki i Filmu Fantastycznego „Stacja Fantastyki” spotkali się maniacy gier RPG. Tym razem rozegrano sesję gry w klimacie Metra 2033, jednej z najlepszych gier z postapokaliptycznego świata. Świat Metra 2033 to walki między różnymi frakcjami, a każda stacja metra walczy o przetrwanie. Liczy się spryt, odwaga i wola przetrwania.
Na następne spotkanie zapraszamy 29 marca 2019 r., o godz. 15.30.

Gramy w planszówki !!!




„Odkrywcy” ponownie spotkali Scottiego!

Podczas marcowych zajęć „Odkrywcy”, które odbyły się w „Tajemniczym Ogrodzie”, uczestnicy kontynuowali rozgrywki w grze „Scottie Go!”. Okazało się, że kolejne etapy gry nie są już takie łatwe, a samouczek, logika i kreatywność są niezbędnymi narzędziami. Na kolejne zajęcia zapraszamy w czwartek 18 kwietnia, godz. 16.00.




O godaniu i chichraniu z dzieciokami w „Tajemniczym Ogrodzie”

W XIX wieku Kujawy posiadały swój odrębny strój, taniec oraz język zwany gwarą kujawską, która z czasem została wyparta. Okazją do bliższego poznania z rodowodem Kujaw i podstawowych słów gwary były cykliczne zajęcia „Chcę wiedzieć więcej…”, na które do Oddziału dla Dzieci przybyły starszaki z Przedszkola „U Natalki i Kubusia” przy ul. Kasztelańskiej. Okazało się, że choć nieświadomie, zwrotów z gwary używamy do dziś, np. mieć cykora, chichrać się czy też wyrko. Ponadto dzieci poznały elementy odświętnego stroju Kujawiaka i Kujawianki oraz obejrzały wykonanie tańca „Kujawiak”.




Dzieciaki Bystrzaki

Filia nr 1 zaprasza wszystkie dzieci w wieku 7 – 12 lat lubiące dobrą zabawę, na zajęcia rozrywkowo – edukacyjne, które odbędą się 2 kwietnia o godz. 16.00 w Bibliotece, przy ul. Wilkońskiego 32. Wszystkich chętnych zapraszamy!

bbbb




Spotkanie Miłośników Gier Planszowych

Filia nr 4 zaprasza wszystkich spragnionych nowych wrażeń na spotkanie z grami planszowymi. Lubisz grać, a nie masz z kim? To spotkanie jest dla Ciebie!!! Ty sam zadecydujesz w jaką grę chcesz zagrać, a my zapewnimy pozytywną energię. „Gra o tron. Monopoly”, „Wiek złodziei”, „Talisman”, „Metro 2033″ i gry niespodzianki będą czekały na Ciebie.
Na spotkanie zapraszamy 29 marca 2019 r. do Filii nr 4, Poprzeczna 29 na godz.15.30

ggg