Kolejne odsłony najpiękniejszej pory roku… – w Filii nr 7

Po szarej i chłodnej zimie, ożywienie wiosenne wybuchło ze zdwojoną siłą! A zwłaszcza wśród naszych najmłodszych czytelników spragnionych słońca, ciepła i zdrowego ruchu na świeżym powietrzu! Kolejne spotkania miały na celu zgłębienie wszystkich przejawów najpiękniejszej pory roku – wiosny. Uczestnicy cyklu lekcji bibliotecznych uczyli się rozpoznawać kwiaty, drzewa, ptaki, a także przyglądali się ożywieniu w świecie płazów i ssaków. Obserwacje wiosennego przebudzenia ułatwiły piękne slajdy oraz krótkie filmy przyrodnicze. Dzieci miały okazję podglądać bocianie gniazdo „na żywo” zarejestrowane przez zamieszczone w pobliżu kamery, obserwowały jego budowę i ćwiczyły jego konstrukcję na mniej doskonałym bibliotecznym modelu. Nie zabrakło ciekawych książek. Pomocny okazał się „Mały odkrywca przyrody” oraz bardzo mądre i pouczające przygody żubra Pompika.




Siódemkowy zawrót głowy!

Jak „stracić” wieczór przy pomocy kilkudziesięciu drewnianych klocków? Nic trudnego! A przekonali się o tym uczestnicy Klubu Gier Siódemka! Jenga jest tak prosta, że mogą w nią zagrać nawet kilkuletnie dzieci! Jeśli jesteście spragnieni dobrej zabawy, odrobiny rywalizacji i pozytywnej adrenaliny – zapraszamy! Kolejne spotkanie już 1 kwietnia, o godz. 16:00! To nie prima aprilis!

Uwaga! Dla najmłodszych możliwość nauki gry w szachy (i nie tylko!)




Marzenia się spełniają! Oni są na to dowodem!

Podróż dookoła świata to wyprawa, na którą decydują się nieliczni. Główną przeszkodą są z reguły pieniądze. Przynajmniej tak nam się wydaje…

5 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy do Saloniku Literacko-Artystycznego (ul. Kilińskiego 16) na spotkanie z Przemysławem Szczepańskim – inowrocławianinem i jego partnerką – Magdaleną Jarocką, którzy przez 3 lata przemierzyli ponad 180 tys. km przez 40 krajów na 5 kontynentach! Podróżując „budżetowo”, głownie autostopem, transportem lokalnym i na pieszo. Ich celem nie było bicie rekordów, a realizowanie dziecięcych marzeń, poznanie innych ludzi, ich zwyczajów, sposobu myślenia, a także regionalnej kuchni.

Pokaz kolorowych fotografii, ciekawostki z całego świata i przydatne wskazówki dotyczące taniego podróżowania „czekają” na wszystkich tych, którzy pojawią się tego dnia w Bibliotece.

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI na spotkanie będą do odbioru w Wypożyczalni dla Dorosłych (ul. Kilińskiego 16) od 26 marca br.




Kujawianka w Bibliotece

W inowrocławskiej książnicy w ramach cyklu „Żyj z pasją” odbyło się spotkanie z hafciarką ludową. Tym razem naszym gościem była Małgorzata Sobota, która od wielu lat pasjonuje się kujawskim haftem i promuje kulturę naszego regionu. Twórczyni ludowa prowadzi cykliczne zajęcia w Filii Nr 12 Dla Ludzi Niepełnosprawnych. Podczas spotkania opowiadała dzieciom z Przedszkola „Muzyczna Kraina” o trudnej, ale jakże zajmującej sztuce haftowania oraz zaprezentowała wykonany przez siebie oryginalny strój kujawski w barwach typowych dla naszego regionu. Dzieci miały również możliwość obejrzenia gotowych dekoracji domu z wykorzystaniem kujawskich ściegów i motywów roślinnych. Maluchy także przymierzały czepiec i fartuszek oraz próbowały swoich możliwości manualnych przy nawijaniu włóczki. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały zakładki z elementami kujawskimi.




„Na marchewki urodziny…”

W kwietniu obchodzony będzie Dzień Marchewki. W związku z tym Filia nr 2 dla Dzieci przy ul. Wojska Polskiego 5 zaprasza najmłodszych w wieku od 3 do 5 lat wraz z rodzicami i opiekunami na zajęcia „Rodzinne czytanie przy Manhattanie”, które odbędą się 28 marca o godz. 16:00. Proponujemy dzieciom w tym dniu marchewkowe zabawy i nie tylko…
Na zajęcia obowiązują zapisy w bibliotece lub telefonicznie pod nr tel. (52) 352 04 55. Serdecznie zapraszamy.

kkkk




Zieleń to życie!

W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny do „Tajemniczego Ogrodu” zawitała Lucyna Graczyk, pracownik Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Gość opowiedział uczniom klas II a i II b ze SP1 oraz z klasy III a ze SP2 o tym, jak natura budzi się ze snu zimowego, oraz jaka fauna i flora „zamieszkuje” kruszwicki Park Krajobrazowy. Dzieci miały niepowtarzalną okazję obejrzeć filmiki zarejestrowane przez fotopułapki rozmieszczone na jego terenie.




Poezja wokół nas

W czwartek 21 marca, w Światowy Dzień Poezji i pierwszy dzień wiosny, przed południem w Filii nr 2 dla Dzieci wiersze o najpiękniejszej porze roku recytowali uczniowie 6 klasy Podstawowej Szkoły Integracyjnej. W centrum miasta i przy wejściu do Parku Solankowego od rana do zmierzchu szarfy na inowrocławskich żaczkach zachęcały przechodniów do zabrania ze sobą specjalnych kartek. Znajdowały się na nich teksty inowrocławskich poetów, spotykających się w Pracowni Literacko-Artystycznej, prowadzonej w naszej Bibliotece przez Michała Siewkowskiego.
Wieczorem na koncercie w Saloniku Literacko-Artystycznym muzycy zespołu „Fabryka” (Sylwester Domański – wokalista i kompozytor, Radek Chwieralski – gitara, Wojciech Ruciński – gitara basowa) udowodnili, że klasyczny rok i elektroniczne brzmienia doskonale łączą się z klasyką polskiej poezji, autorstwa m.in. Adama Asnyka, Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Gajcego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.