Z sercem jak na dłoni – WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Za kilka dni, już po raz 28 zabrzmi znajomy sygnał rozpoczynający finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Inicjatywa, której twórcą jest m.in. Jerzy Owsiak, wpisała się na stałe w kalendarz. Finał WOŚP jest imprezą cykliczną, w czasie której w wielu zakątkach Polski organizowane są koncerty, festyny, festiwale, happeningi i inne przedsięwzięcia o charakterze sportowym i kulturalnym z udziałem artystów polskiej i zagranicznej sceny muzycznej oraz znanych osobistości ze świata filmu, teatru i sportu. Coroczna zbiórka pieniędzy przez fundację WOŚP, której celem są działania w zakresie ochrony zdrowia, ma już swoją historię.
Na spotkaniu z seniorami Domu Dziennego Pobytu „ŻYCZLIWA PRZYSTAŃ” dnia 8 stycznia 2020 roku, w cyklu „KSIĄŻKI TO OKRĘTY MYŚLI…” zaprezentowano krótki program nawiązujący do historii powstania fundacji i jej osiągnięcia na rzecz wspierania ośrodków i placówek opieki zdrowotnej w niezbędne urządzenia medyczne służące do wszelkiego typu badań i diagnostyki chorych. Seniorzy podzielili się pomysłami na skuteczny, nie przynoszący większego uszczerbku w budżecie domowym, sposób wspierania działań fundacji.
Dołóżmy więc i my swoją cegiełkę na ten szczytny cel!




„Kino i teatr pod okupacją”

Od 9 stycznia br. w Saloniku Literacko-Artystycznym można oglądać wystawę „Kino i teatr pod okupacją. Polskie środowisko filmowe i teatralne w czasie II wojny światowej”.

Ekspozycja została wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, jej autorem jest Bartosz Januszewski, który swoją obecnością uświetnił wernisaż wystawy. Podczas otwarcia, o oprawę muzyczną zadbała grupa harcerzy z Inowrocławskiego Szczepu ZHR „Szare Wilczęta”. Mogliśmy usłyszeć pieśni z okresu II Rzeczypospolitej i okupacji. Zespołowi na akordeonie akompaniowała Jolanta Albińska.
Wystawa prezentuje początki kina na ziemiach polskich oraz ponury czas II wojny światowej. Przedstawia sytuację, w jakiej znalazły się kino i teatr pod okupacją niemiecką, sowiecką oraz na uchodźstwie, a także uświadamia, jaka była skala represji wobec polskich artystów filmowych i scenicznych ze strony obu okupantów.
Ekspozycję oglądać można do 28 stycznia br. w godzinach otwarcia Saloniku Literacko-Artystycznego.
Wstęp wolny!




Biblioteka zaprasza na kolędowanie

Inowrocławska książnica – Filia Nr 12 zaprasza we wtorek, 14 stycznia 2020 r., o godz. 10.30 na spotkanie pt. „Z kolędą w Nowy Rok”. Wystąpią: dzieci z Przedszkola „U Kubusia i Natalki” z koncertem kolęd i pastorałek, uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 10 im. Jana Kasprowicza z przedstawieniem jasełkowym pt. „Aniołek w klatce oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z przedstawieniem pt. „Magia Świąt” . Wstęp wolny. Zapraszamy!

sdsd




Zimowe zagadki, czyli co kryje w sobie woda!

Woda to niezwykła substancja i jako jedyna występuje na Ziemi w trzech stanach skupienia. Trudno to sobie wyobrazić, ale bez niej życie na Ziemi byłoby niemożliwe! W jaki sposób można dbać o jej zasoby? Jak powstaje śnieg, mgła czy para wodna? Na te i inne pytania odpowiedziała Dorota Sajbor – zielony edukator z Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. W ramach cyklicznych zajęć „Na Tropie Przyrody” nasz gość zaprezentował dzieciom wiele ciekawostek, a wśród nich nie zabrakło eksperymentów, zabawy a przede wszystkim nauki!




Styczniowy Cafe Senior

Zapraszamy w poniedziałek 13 stycznia 2020 r. do Filii nr 4 o godz. 1600 na kameralne spotkanie przy filiżance małej czarnej kawy, na którym porozmawiamy o literaturze. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, którzy pisarze byli popularni w minionym roku i na jakie książki czekamy w noworocznej odsłonie.

 

ssss