To prawdziwy „Wehikuł czasu”!

Wehikuł czasu

„Wehikuł czasu. Święta w czasach PRL” – tak brzmi tytuł wystawy, której wernisaż odbył się w piątkowe popołudnie w Saloniku Literacko-Artystycznym pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Inowrocławia – Ryszarda Brejzy. Zaprezentowane eksponaty, użyczone przez mieszkańców Inowrocławia i okolic przenoszą odwiedzających w sentymentalną podróż do świata dzieciństwa, kolejek i przedświątecznej gorączki. Klimat tamtych świąt poskreślają również artykuły z lokalnych gazet wydanych między 1952 a 1989 rokiem.

Wystawę można oglądać do 31 grudnia w godzinach otwarcia Saloniku. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą odbyć wyjątkową podróż w czasie!

 




Wystawa „Świąteczne inspiracje”

Już od dziś zapraszamy do oglądania wystawy „Świąteczne inspiracje”, dzięki której można poczuć magię świąt, tym bardziej gdy za oknem widać biały puch. Na ekspozycji można zobaczyć między innymi skrzaty, świecące gwiazdy, choinki czy stroiki na plastrach drewna. Wszystkie ozdoby zostały wykonane własnoręcznie przez naszą koleżankę Magdalenę Buczkowską.

Wystawę, na którą wstęp jest wolny, można oglądać do 31 grudnia br. w Holu Biblioteki Głównej przy ulicy
J. Kilińskiego 16, w godzinach jej otwarcia.




Dyskusyjne Kluby Książki polecają

Wypożyczalnia dla Dorosłych
Kristin Harmel „Żona winiarza”
Akcja powieści amerykańskiej autorki rozgrywa się we Francji w ciągu kilkudziesięciu lat. Ines
i Michel poznają się i pobierają tuż przed wybuchem II wojny światowej. Michel zabiera swoją młodą
i niedoświadczoną żonę w swoje rodzinne strony, do Szampanii, gdzie od lat jego rodzina uprawia winorośl i produkuje wino musujące. Dla Ines wszystko jest nowe i trudne. Wybuch wojny dodatkowo sprawia, że małżonkowie mają odmienne spojrzenie na zmieniającą się rzeczywistość, co doprowadza do konfliktów, nieporozumień, a w końcu do tragedii.
Następne spotkanie odbędzie się 28 grudnia 2021 r. o godz.16.00. Będziemy rozmawiać o książce: Aleksandry Lipczak „Lajla znaczy noc”.

Filia nr 1
Maria Paszyńska „Instytut Piękności”
Zdaniem klubowiczów to znakomita powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, której bohaterką jest wyjątkowa kobieta doktor Mada Walter, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata za uratowanie kilkudziesięciu Żydów podczas II wojny światowej. To piękna opowieść o potędze kobiecej przyjaźni w niezwykle trudnych czasach.

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 13 grudnia o godz. 15.00. Będziemy rozmawiać o książce: Anny Stryjewskiej „Chłopiec z ulicy Wschodniej”.

Filia nr 3
Następne spotkanie DKK odbędzie się 28 grudnia 2021 r. o godz. 16.00 i poświęcone będzie omówieniu powieści Doroty Ponińskiej „Sekrety pani pułkownikowej”.

Filia nr 7
Yoko Ogawa „Ukochane równanie profesora”
Bohaterami powieści są właściwie trzy osoby: Profesor, Gosposia i jej syn Pierwiastek. Historię opowiada samotna matka zatrudniona w domu Profesora – wybitnego, pełnego pasji matematyka, który w wyniku wypadku traci pamięć bieżącą. Pamięta wszystko sprzed wypadku, a teraz jego pamięć ogranicza się do ostatnich 80 minut. Pomocą w codziennym funkcjonowaniu Profesora są liczne, przyczepione do ubrania karteczki i matematyczna pasja, ale ta historia, to tylko kanwa do głębszego przekazu, który niesie ta poruszająca i otulająca czułością opowieść. Najważniejsze jest nieocenianie,
a próba poznania i zrozumienia drugiego człowieka – starszego i chorego; nawet pomiędzy ludźmi, których dzieli niemal wszystko, możliwe jest porozumienie, jeśli wykażą się wrażliwością i empatią; każdy potrzebuje bliskości i choćby namiastki życia rodzinnego.
Dodatkowo książka ciekawie łączy tę poruszającą historię z matematyką, która według Profesora, jest jak poezja, czyste piękno, dzieło Boga i każdy może się nią zachwycić. Czytając, czujemy, że możemy ją pokochać, nawet jeśli wcześniej nastręczała nam wielu problemów.

Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 28 grudnia o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Romy Ligockiej „Siła rzeczy”.




Grudniowe spotkania poetyckie




Grudniowe spotkanie z filmem

Kinomaniaków zapraszamy na ostatnie w tym roku Spotkanie z filmem. 20 grudnia w Saloniku Literacko-Artystycznym zostanie wyświetlony duńsko-holendersko-szwedzki film, który w 2020 roku został wyróżniony Oscarem w kategorii Najlepszy film międzynarodowy. Po filmie zachęcamy do dyskusji.