Wieczór z Rio de Janeiro

We wtorkowe popołudnie w Saloniku Literacko-Artystycznym odbyło się spotkanie, na którym mogliśmy przenieść się do egzotycznego Rio de Janeiro. Nasz gość, kapitan żeglugi wielkiej Gabriel Oleszek opowiedział o swoich podróżach do Ameryki Południowej. Poza opowieściami o karierze zawodowej mogliśmy usłyszeć o innych pasjach kapitana. Słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi kiedy wydał swoją pierwszą książkę czy namalował pierwszy obraz.

Nie zabrakło również pięknych zdjęć z podróży oraz śmiesznych anegdot z życia zawodowego kapitana. Na koniec uczestnicy spotkania zadawali pytania Panu Gabrielowi, który bardzo chętnie na nie odpowiadał.

 

 

 




Ślubne pamiątki w bibliotece

Szczęścia bez miary dla Młodej Pary, czy Niewolnikom złotych kajdan, to tylko niektóre z życzeń zawartych na telegramach ślubnych. Ich wystawę można oglądać w Saloniku Literacko-Artystycznym.

Zwyczaj obdarowywania telegramami przywędrował z zaboru pruskiego. W Poznaniu zapoczątkowano akcję masowego wydawania i propagowania kolorowo litografowanych blankietów do wysyłania życzeń z okazji świąt narodowych, osobistych czy rodzinnych, zwanych Telegramami Kościuszkowskimi. Dochód ze sprzedaży tych blankietów przeznaczano na cele dobroczynne. Prezentowana ekspozycja jest przeglądem trendów i mód w telegramach ślubnych. Najstarsze prezentowane pamiątki pochodzą sprzed stu laty. W I połowie ubiegłego wieku dominowały w nich akcenty patriotyczne, aby od lat 50-tych ustąpić miejsca motywom kwiatowym. W latach 80 – tych nierzadkim motywem pamiątek, co może wywoływać dziś uśmiech, był cud polskiej motoryzacji- samochód osobowy Polonez. Na wystawie oprócz telegramów i kartek okolicznościowych zaprezentowane są także m.in. koperty z 1943 roku z zachowaną niemiecką pisownią nazwy miasta i ulicy, zaświadczenie od proboszcza o dobrym prowadzeniu się kandydatki na żonę oraz elementy stroju ślubnego. Prezentowaną kolekcję, pochodzącą ze zbiorów Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza uzupełniają zbiory Muzeum im. Jana Kasprowicza, Stefana Czarneckiego ze Żnińskiego Towarzystwa Kultury oraz pamiątki wypożyczone przez mieszkańców.

Wystawę można oglądać do 15 marca w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny.