Nie tylko Sapkowski…

Polska fantastyka święci zasłużone triumfy w świecie dzięki serialowi „Wiedźmin” na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego. Jednak nie jest to jedyny Andrzej, który świetnie radzi sobie w wykreowanych przez siebie światach. Mowa o Andrzeju Pilipiuku, którego nasza Biblioteka gościła blisko 10 lat temu. Autora m.in.: opowiadań o Jakubie Wędrowyczu – gawędziarzu, bimbrowniku i egzorcyście, przybliżymy w cyklu „Zapraszamy do fantastyki”. Premiera 31 maja 2022 r. godz. 11.00 na Facebooku i kanale YouTube Biblioteki.

plakat




Zakładkowo-zabawowo w Filii nr 4

W piątkowe przedpołudnie 27 maja br. do Filii nr 4 zawitały dzieci z grupy Montessori z „Muzycznej Krainy” przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Przedszkolaki wykonały barwne zakładki do książek oraz bawiły się, układały puzzle i grały w planszówki.




Książka dobra na wszystko

Tematem ostatniego spotkania była książka Agnieszki Lingas-Łoniewskiej pt. „Wszystko wina kota”. To z pozoru spokojna i ujmująca komedia romantyczna. Z pozoru, bo obok miłości, czułości oraz humoru, nie zabrakło w niej poważnych tematów z życia wziętych, które wzruszają, trzymają w napięciu, szokują i zaskakują. „Wszystko wina kota” to pozytywna i odprężająca powieść pełna tajemnic, niespodzianek, ale i sygnalizująca problemy w związkach.

Na następne spotkanie zapraszamy dnia 24 czerwca 2022 r. o godz. 15:00. Będziemy rozmawiać o książce Frances de Pontes Peebles pt. „Powietrze, którym oddychasz”.

Książka dobra na wszystko

Książka dobra na wszystko




Salonik miodem płynący

Podczas warsztatów pszczelarskich, które odbyły się zaledwie kilka dni po Światowym Święcie Pszczoły, w naszej książnicy było gwarno i pracowicie jak w ulu. W tajniki miodów, ich właściwości leczniczych wprowadziła uczestników Elżbieta Jarzęcka, która od wielu lat zajmuje się tematyką pszczelarską. Warto wspomnieć, że prowadząca była pomysłodawczynią powstania hotelu dla dzikich zapylaczy przy Muzeum im. Jana Kasprowicza. Na zajęciach zaprezentowała m.in. podkurzacz pszczelarski – niezbędny w każdej pasiece. Wydmuchiwany nim dym uspokaja owady, które nie atakują pszczelarza. Seniorzy mogli także spróbować wielu odmian miodów, natomiast w części praktycznej wykonali ekologiczne i naturalne świece z wosku pszczelego.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Piramida aktywności” realizowanego ze środków Fundacji ORLEN „Moje miejsce na Ziemi”.




Otwórz się na kontakt i przyjdź na wystawę

Zapraszamy wraz z Ośrodkiem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień na wystawę prac plastycznych nastoletnich i dorosłych mieszkańców Inowrocławia: uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ich rodziców, uczestników zajęć sekcji rysunku i malarstwa KCK, reprezentantów Domu Artysty i Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Autorzy obrazów i rysunków podjęli się ukazania na płótnie i papierze jednego z dwóch uzupełniających się tematów: „Świat nastolatka w oczach dorosłych” i  „Świat dorosłych oczami nastolatka”.

Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpi w poniedziałek 30 maja o godzinie 10.00. Zwiedzać ją można do 10 czerwca w holu Biblioteki Głównej przy ul. Kilińskiego 16. Wystawa jest częścią  kampanii profilaktycznej „Otwórz się na kontakt”.

Wstęp wolny.




Zapraszamy na „Cafe Senior” w maju

Piękna, majowa pogoda sprzyja wojażom, dlatego podczas kolejnego spotkania przy filiżance kawy porozmawiamy o  podróżach, które już za nami, i tych planowanych. Filia nr 4 zaprasza na”Cafe Senior” w poniedziałek 30 maja, ul. Poprzeczna 29 godz. 16.00.

plakat