Andrzejki w bibliotece – na wesoło!

Wróżby andrzejkowe „z przymrużeniem oka” zorganizowane w Wypożyczalni dla Dorosłych były strzałem w dziesiątkę. Czytelnicy odwiedzający tego dnia naszą bibliotekę bardzo chętnie korzystali z usług wróżki i Cyganki, w które z ogromnym zaangażowaniem wcieliły się urocze panie bibliotekarki. Chociaż nie było tradycyjnego „lania wosku”, to jednak przygotowane niespodzianki, a w szczególności cukierki
z wróżbą, cieszyły się ogromnym powodzeniem.

 

 




Urok francuskich miasteczek

Miłośników „Podróży bliskich i dalekich” zapraszamy do Filii nr 1  na grudniowe spotkanie. Tym razem odwiedzimy trzy niezwykle urokliwe francuskie miasteczka. Dwa z nich: Port Grimaud z supernowoczesną mariną i Annecy z imponującymi zabytkami i licznymi kanałami określane są mianem „francuskiej Wenecji”. Na zakończenie proponujemy wizytę w Chamonix Mont Blanc, kolebce światowego alpinizmu i wjazd kolejką na Aiguille du Midi, by podziwiać najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc.

Na spotkanie zapraszamy 5 grudnia 20223 r. o godz. 15 do Filii nr 1 przy ul. Wilkońskiego 32. Do zobaczenia!

plakat




Podcast-Przełomowy odkrywca bez Nagrody Nobla

podcast

Podcast został zrealizowany w ramach w ramach projektu „Odżywić świat” dofinansowanego przez Fundację BGK w programie „Dzieci Kapitana Nemo” – Edycja III.




Listopadowa wyprawa na Safari

We wtorkowe, szare przedpołudnie w Filii nr 1 milusińscy wraz z opiekunami wyruszyli na gorący Czarny Ląd. Podczas spotkania maluchy poznały dzikie zwierzęta oglądając ilustracje,  rozpoznając wydawane przez nie odgłosy oraz dopasowywanie umaszczenia do konturów. Nie zabrakło zabaw ruchowych przy „afrykańskich” radosnych piosenkach z akompaniamentem własnoręcznie wykonanych marakasów oraz zabaw plastycznych – malowania i wyklejania dzikich zwierząt. Dzieci zapoznane zostały także z literaturą dla najmłodszych, książkami – zabawkami. Na kolejne spotkanie zapraszamy 13 grudnia 2022 r. o godz. 10.30.

 

 

 

 




Nie bój się marzyć! – opowiadania

okładka

Nagrania powstały w ramach konkursu „Nie bój się marzyć!” projektu „Podróżowanie przez czytanie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konkurs dedykowany był osobom dorosłym: rodzicom i opiekunom, których zadanie polegało na napisaniu opowiadania dla dzieci z podróżą w tle, mówiącego o odwadze i drodze do spełniania swoich marzeń. Prace laureatów zostały przeczytane przez autorów literatury dziecięcej.

01. Michał Łoniewski „Podróż widziana sercem”, czyta Krzysztof Łapiński

02. Izabella Drobniecka „Kartka z kalendarza”, czyta Krzysztof Łapiński

03. Marta Chmielecka „Przyjaciel z zaskoczenia”, czyta Tomasz Samojlik

04. Daria Dąbek „Wojtuś marzyciel”, czyta Tomasz Samojlik

05. Barbara Łoniewska „Kamyczkowo”, czyta Marcin Kostrzyński

06. Małgorzata Wojciechowska „Włos się jeży!”, czyta Marcin Kostrzyński

Nagrania powstały w ramach projektu „Podróżowanie przez czytanie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.




Adam Woronowicz odwiedził książnicę

W poniedziałkowe popołudnie Gościem Saloniku Literacko – Artystycznego był utytułowany aktor Adam Woronowicz, z którym rozmowę poprowadził krytyk filmowy i teatralny, a także juror wielu festiwali filmowych – Łukasz Maciejewski. Warto wspomnieć, że moderator wczorajszego spotkania został niedawno pierwszym w historii laureatem Nagrody „Klaps” dla Krytyka Filmowego Roku.
Zaproszeni Goście opowiadali o anegdotach dotyczących ich wspólnej pracy, nie zabrakło również akcentów i historyjek dotyczących Inowrocławia i okolic. Aktor wspomniał o początkach swojej przygody aktorskiej w teatrze amatorskim w Białymstoku, skąd pochodzi. Opowiedział zarówno o swojej pracy w teatrze, jak i na planie filmowym. Przyznał iż w pracy zawodowej nie zawsze było kolorowo, a czasami nawet „pod górkę”. Adam Woronowicz dał się poznać jako osoba z dużym poczuciem humoru i dystansem do siebie.
Na zakończenie spotkania licznie zgromadzona publiczność zadawała pytania, a także ustawiła się w długiej kolejce po autografy oraz pamiątkowe zdjęcia z Gośćmi.

 




Aktorka trójmiejskiego teatru w bibliotece

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Urodzona krakuska, choć od czterech dekad mieszka i pracuje głównie w Gdańsku. Dorota Kolak będzie gościem najbliższego spotkania autorskiego w książnicy. Artystkę na dużym ekranie mogliśmy oglądać m.in. w filmach pochodzącego z Inowrocławia Tomasza Wasilewskiego – „Głupcy” i „Zjednoczone stany miłości”. Za kreację w tym drugim obrazie została nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pomimo wielu interesujących ról filmowych na swoim koncie, żywiołem aktorki pozostaje teatr. Od 40 lat występuje na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie niedawno miała miejsce kolejna premiera z jej udziałem. Spełnienie odnajduje również w pracy ze studentami, prowadząc zajęcia m.in. z aktorstwa i plastyki ruchu na Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Przyczynkiem do odwiedzin Doroty Kolak w książnicy będzie wydana w tym roku książka „Skąd ja panią znam”. Na spotkanie z tą utalentowaną aktorką zapraszamy 13 grudnia na godzinę 17:00 do Saloniku Literacko-Artystycznego Biblioteki Miejskiej. Przed spotkaniem będzie możliwość zakupu książki. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie będą dostępne od 6 grudnia w Wypożyczalni dla Dorosłych.