Oferta
Zachęcamy Przedszkola i Szkoły Podstawowe do uczestnictwa w specjalnie przygotowanych, bibliotecznych zajęciach edukacyjnych. Spotkania mają na celu zachęcenie dzieci do sięgania po książki, zapoznanie ich z działaniem Biblioteki, pokazanie, że jest to przestrzeń przeznaczona dla każdego.
Wszystkie warsztaty są nieodpłatne!
Aby zarezerwować zajęcia należy:
– zapoznać się na naszej stronie internetowej z tematyką zajęć,
– kontaktować się z filią biblioteczną, do której na zajęcia planuje przyjść grupa. Realizacja zajęć będzie zależna od możliwości organizacyjnych filii,
– ustalić telefonicznie szczegóły rezerwacji, m.in. datę, godzinę i temat zajęć,
Informacje dodatkowe:
– zastrzegamy sobie prawo przełożenia lub odwołania zajęć z ważnych przyczyn służbowych,
– w przypadku odwołania zajęć przez przedszkole lub szkołę prosimy o informację telefoniczną,
– zajęcia na terenie placówek oświatowych organizujemy w wyjątkowych przypadkach; ich realizacja wymaga wcześniejszego uzgodnienia z osobą prowadzącą zajęcia (dotyczy głównie spotkań w przedszkolach).
„Małe co nieco” – spotkanie zorganizowane z okazji Dnia Kubusia Puchatka, w programie: zabawa „Ja mam, kto ma?”, wypełnienie kolorem kart pracy, zagadki dotyczące Kubusia Puchatka oraz misiowe tańce połamańce.
„Baterie zbierajmy i o środowisko dbajmy” – zajęcia, których celem jest zwiększenie wiedzy o postępowaniu z zużytymi bateriami i akumulatorami.
„Chyba jestem nieśmiały” – problem braku wiary w siebie, zawstydzenia dotyka dzieci od najmłodszych lat. Warto przyjrzeć się temu problemowi, a nawet poszukać jego rozwiązania. Porozmawiamy o tym z przedszkolakami z okazji Dnia Osób Nieśmiałych, który przypada 14 stycznia
„Zimowe poczytajki…” – spotkanie czytelniczo – edukacyjne dla dzieci połączone z zabawami literackimi.
„Wszystko, co warto wiedzieć o płatach śniegu” – spotkanie edukacyjne z okazji Światowego Dnia Śniegu (14.01), w programie: podstawowe wiadomości i ciekawostki związane ze śniegiem, jak zachowywać się w kontakcie z lawiną i zamiecią śnieżną oraz zajęcia plastyczne.
„Bohaterowie lodowej krainy – pingwiny!” – spotkanie edukacyjne nawiązujące do Dnia Wiedzy o Pingwinach. Dzieci poznają podstawowe informacje i ciekawostki o pingwinach oraz bajki i opowieści, których są bohaterami. Uzupełnieniem spotkania będzie quiz oraz warsztaty plastyczne.
„Co w mokradłach piszczy?” – zajęcia, podczas których najmłodsi zamienią się w małych detektywów przyrody, by odkryć tajemniczy świat mokradeł. Będą nasłuchiwać dźwięków, rozwiązywać zagadki, a nawet rozpoznawać tropy zwierząt – a wszystko to w formie edukacyjnej zabawy.
„Szklanka w połowie pełna” – czyli o tym, jak pozytywne myślenie pomaga radzić sobie ze stresem. Jesteś pesymistą, nie martw się! Pozytywnego myślenia można się nauczyć. Podczas zajęć dowiemy się jak „ćwiczyć” optymizm, nie zabraknie ciekawych zadań do wykonania i wesołej zabawy.
„Oko w oko z dinozaurami” – zajęcia edukacyjne o prehistorycznych gadach z okazji przypadającego Światowego Dnia Dinozaura. W programie: gry online, zabawy i prace plastyczne m.in. łączenie kropek, wyszukiwanie dinozaurów, bingo oraz zabawy ruchowe. Na zakończenie zaprezentowane zostaną książki związane z prehistorycznym światem i jego ówczesnymi mieszkańcami.
„Dbam o zdrowie” – zajęcia, których celem jest promowanie aktywnego stylu życia oraz kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych.
„Koty, kotki, kociaki” – zajęcia dla przedszkolaków przygotowane z okazji Dnia Kota przypadającego na dzień 17 lutego. Dzieci poznają koci język, dowiedzą się jak opiekować się kotkiem, aby był szczęśliwy. Ponadto wykonają zabawę logopedyczno – ruchową i poznają ciekawostki z życia mruczków.
„Wycieczka do świata wirtualnej rzeczywistości… – co zrobić, by była miłym doświadczeniem i ciekawą przygodą?” – spotkanie z dziećmi połączone z prezentacją online na temat mądrego i bezpiecznego korzystania z Internetu. W programie m.in. uwrażliwienie młodych ludzi na problem mowy nienawiści w sieci oraz zaprezentowanie metod radzenia sobie z internetowym hejtem, przestawienie metod zabezpieczenia własnej prywatności oraz uświadomienie młodym słuchaczom możliwości i sposobów przekłamań w internetowej przestrzeni.
„Tropem dinozaurów – odkrywamy prehistoryczny świat!” – spotkanie edukacyjne z okazji Dnia Dinozura (26.02). Uczestnicy zajęć odkryją, jak wyglądały te prehistoryczne stworzenia, co jadły, jak się poruszały i dlaczego zniknęły.
„Bocianie opowieści” – zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6-8 lat, na temat zmian w przyrodzie, które zwiastują wiosnę. Z pomocą sympatycznego bociana, uczestnicy poznają wiele ciekawostek związanych z nową porą roku, ludowe mądrości oraz wesołe zabawy.
„Świat emocji z kolorowym potworem – czyli radość jest jak wiosna!” – w programie prosta i zabawna historia, która wprowadzi dzieci w fascynujący świat uczuć, a także krótkie pogadanki na temat emocji – co zrobić kiedy emocje się poplączą, jaki mają kolor, jak nauczyć się je rozpoznawać i jak je nazwać?
„Piłeczki szczęścia!” – zajęcia ruchowe dla dzieci zorganizowane z okazji przypadającego w marcu Międzynarodowego Dnia Szczęścia. W programie: zabawy sprawnościowe i zręcznościowe, m.in. piłeczkowy ping-pong, gra zespołowa „pokaż dalej” oraz „wystrzałowy poduszkowiec”.
„Doceniaj – nie oceniaj” – zajęcia edukacyjne przygotowane z okazji Dnia Doceniania przypadającego 5 marca. Przypomnimy dzieciom, że słowa zarówno pozytywne i negatywne, kierowane do innych, mają ogromną moc. Ponadto poprzez przeczytane opowiadanie, burzę mózgów i wykonanie zadań uświadomią sobie, że należy bardziej cenić rzeczy, które mamy, a w szczególności te niematerialne.
„Mali odkrywcy przyrody na tropie wiosny” – spotkanie edukacyjne dla dzieci połączone z prezentacją multimedialną i filmikami przyrodniczymi przedstawiającymi oznaki wiosny w świecie roślin i zwierząt, w mieście oraz w lesie.
„To trzeba wiedzieć… o teatrze!” – zajęcia edukacyjne z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (27.03). W programie m.in. podstawowe informacje o teatrze, sztukach, aktorach, lalkach i pacynkach oraz o dobrych manierach obowiązujących podczas wizyt w teatrze w oparciu o książki „Dobre maniery Cecylii Knedelek” oraz „Sam i Julia w teatrze”.
Indie w kolorach! – zajęcia podróżnicze, podczas których dzieci dowiedzą się czym jest sari, a czym bindi? Dlaczego święte krowy są święte i co warto zobaczyć w Indiach! Nie zabraknie rekwizytów, zapachów i przypraw. Ponadto podczas zajęć będzie możliwość wykonania kartki ze złotą mandalą!
Sport to zdrowie – książka Wam to powie! – świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, którego celem jest popularyzowanie książek oraz czytania wśród najmłodszych. Obchodzone jest w rocznicę urodzin (2.04) słynnego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Świętowanie połączymy z promocją sportu, którego uprawianie nie tylko wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną, ale i kształtuje charakter (podobnie jak czytanie książek). Połączenie tych dwóch tematów nie jest przypadkowe ponieważ w kwietniu obchodzimy również Światowy Dzień Sportu.
Mali WIELCY – spotkanie z dziećmi organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, w programie: prezentacja książek z bestsellerowej serii „Mali WIELCY” – przybliżająca dzieciom sylwetki znanych postaci, kreatywna praca plastyczna „mały Picasso”, „tak jak Lennon” czyli muzyczne inspiracje oraz „zabawy Montessori”.
Z przyrodą za pan brat – spotkanie z uczniami organizowane w ramach Dnia Ziemi, w programie: „łamigłówki ekologiczne główki”, „jak dbać o nasze środowisko?”- burza mózgów, zabawa „Niech wygra najlepszy!” oraz praca plastyczna.
Mały człowiek – wielkie wyzwania – zajęcia edukacyjne dotyczące charakterystyki najważniejszych relacji międzyludzkich oraz umiejętności rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami.
Jak wysoko, jak daleko – zajęcia edukacyjne o kosmosie z okazji Dnia patrzenie w niebo (14.04). Dzieci dowiedzą się co można zobaczyć „gołym okiem” na niebie w dzień, a co w nocy oraz poznają nazwy ciał niebieskich i planet. Nie zabraknie tematycznego, głośnego czytania oraz zabaw ruchowych i tematycznych.
Skrzydlaty symbol Polski…wszystko co warto wiedzieć o bocianach! – spotkanie edukacyjne dla dzieci połączone z warsztatami plastycznymi.
O Patronie Święta Książki Dziecięcej – zajęcia edukacyjne przybliżające postać H.Ch. Andersena w oparciu o książki „Mali Wielcy – Hans Christian Andersen” Marii Isabel Sanches Vegary i „W poszukiwaniu szczęścia” Wioletty Piaseckiej połączone z zabawami literackimi.
„Z książką mi po drodze” – zajęcia edukacyjne na temat korzyści płynących z czytania książek. Dzieci dowiedzą się dlaczego warto czytać książki oraz wielu ciekawostek na ich temat. Regały pełne kolorowych książek, niezwykłe opowieści sprawią, że książka stanie się czymś wyjątkowym i godnym uwagi.
„Kraina uśmiechu – Tajlandia” – zajęcia podróżnicze dla dzieci. W programie m.in. tajski savoir-vivre, tajemnice plemienia Kayan oraz tajniki manufaktury tajskich parasolek i wachlarzy! Tradycyjnie nie zabraknie rekwizytów i ciekawostek! A jeśli macie jakieś życzenie to podczas zajęć będzie można je spełnić – grając na drewnianych żabach, przynoszących szczęście!
„W zaczarowanym świecie biblioteki” – w trakcie zajęć uczestnicy poznają bliżej oazę jaką jest biblioteka we współczesnym świecie i jej rolę w życiu małego czytelnika. Dowiedzą się o ciekawych książkach jakie można znaleźć w bibliotekach i jakie są warunki zarejestrowania się w książnicy.
„Maj – miesiąc książki” – dzieci poznają tajniki pracy bibliotekarza, księgozbiór, dowiedzą się w jaki sposób podzielone są i ułożone na półkach książki oraz ich instrukcję obsługi. Nie zabraknie głośnego czytania i ruchowych zabaw tematycznych.
Ląd na końcu świata – Madagaskar – zajęcia podróżnicze dla dzieci o największej wyspie Afryki. W programie liczne ciekawostki, fascynujące opowieści, a także oryginalne rękodzieła prosto z Madagaskaru. Nie zabraknie dobrej zabawy oraz melodii z afrykańskiego instrumentu.
O patronce Inowrocławia – spotkanie z okazji 625 rocznicy śmierci Jadwigi Andegaweńskiej, w programie: prezentacja o Królowej Jadwidze, dworski taniec, rycerskie sprawności oraz film ze średniowiecznego zamku.
Bezpieczne wakacje – dzieci zapoznają się z podstawowymi zasadami, jakie należy przestrzegać, by bezpiecznie spędzić wakacje, maluchy powinni wiedzieć, jakie sytuacje mogą stwarzać zagrożenie i jak się wtedy zachować.
Hej ho! Wakacji czas – dzieci słuchając książki „Lato” Małgorzaty Strzałkowskiej, dowiedzą się, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie między czerwcem a wrześniem. Ponadto poznają sposoby na bezpieczne spędzenie letniego wypoczynku, aby wrócić do szkoły w pełnym zdrowiu. Nie zabraknie głośnego czytania, zabaw rozwijających koordynację ręka-oko oraz zabaw ruchowych.
Książka to ogród wyobraźni: spotkanie czytelnicze dla dzieci połączone z zabawami literackimi zorganizowane w ramach XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
Witamy (bezpieczne) wakacje!: spotkanie edukacyjne. W programie: zapoznanie dziećmi z regułami bezpiecznych wakacji w mieście, a także nad wodą i w górach.
Brak ofert..
Brak ofert.
Poczytasz mi? – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania , który obchodzony jest dnia 29 września to najlepszy czas, aby rozpocząć przygodę z książką. Czytanie dzieciom na głos rozwija ich empatię, pobudza wyobraźnię, poprawia koncentrację oraz wyrabia nawyk czytania.
Jesienne przemiany – scenariusz lekcji oparty jest na książce „Złodziej liści” A. Hemming i N. Slater. Dzieci podczas głośnego czytania i wspólnych zabaw utrwalą charakterystykę trzeciej w kolejności występowania pory roku. Ponadto będą miały za zadanie podzielić symbole pór roku – lata i jesieni, nie zabraknie zabaw ruchowych.
Brak ofert
Mycie rąk ratuje życie – 15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Jego celem jest uświadamianie podstawowych zasad higieny, które blokują rozprzestrzenianie się chorób. Dzieci dowiedzą się jakie zasady higieny warto wprowadzić w życie. Nie zabraknie również głośnego czytania Książki „Jadzia Pętelka bierze kąpiel” Barbary Supeł oraz zabaw ruchowych utrwalających zdrowe nawyki.
Jesień ma kolor rudy… – spotkanie edukacyjne dla dzieci, w programie m.in. informacje i ciekawostki ze świata przyrody oraz łamigłówki z książki pt. „Rok w lesie”.
O czym szumią drzewa? – zajęcia edukacyjne przygotowane w oparciu o książkę Petera Wohllebena o tym samym tytule. W programie wszystko o budowie, funkcjonowaniu i rodzinnym życiu drzew połączone z warsztatami tworzenia zielnika z najpopularniejszymi rodzajami liści.
Lisie sprawy – zajęcia, podczas których przypomnimy sobie bajowych bohaterów wszech czasów. Nie zabraknie działań plastycznych, podczas których uczestnicy stworzą swoich ulubieńców. Zajęcia adresowane do dzieci w wieku 5-7 lat.
Bajka o drzewie – spotkanie, którego bohaterami będą drzewa w jesiennej odsłonie. Wspólnie poszukamy również bajek i baśni, gdzie dużą rolę odgrywa przyroda. Zajęcia uzupełnią działania plastyczne, nie zabraknie ciekawostek i faktów naukowych.
ChceMisie!– spotkanie zorganizowane z okazji Dnia Pluszowego Misia. W programie: „Pokój z misiem” – wyszukiwanie różnic, miś origami, zabawa „misie do mety” oraz „wyturlaj misia”.
Kolory emocji – zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii na temat emocji.
Magiczna dłoń – zajęcia czytelnicze na temat pomagania, sposobach niesienia pomocy innym.
Odkrywamy dinozaury – zajęcia nawiązujące do Dnia Wynalazcy obchodzonego 9 listopada. Przedszkolaki dowiedzą się, że były czasy kiedy nikt nie wiedział o istnieniu w przeszłości wielkich jaszczurów. Poznają również historię odkrycia pierwszego szkieletu dinozaura podczas wysłuchania fragmentu książki „Superbohaterki. Świat i wielki odkrycia” Małgorzaty Frąckiewicz. Ponadto dzieci wykonają zadania ćwiczące spostrzegawczość, umiejętność liczenia. Nie zabraknie zabaw ruchowych.
Dobroć to ogromna siła – zajęcia dla przedszkolaków o empatii, pomaganiu innym oraz tym, jak nasz mały gest może wiele znaczyć dla kogoś w potrzebie. Dzieci m.in. wysłuchają książki „Drużyna futbolowa. Empatia” oraz będą szukały sposobów, jak pomóc innym w różnych, problematycznych sytuacjach. Zajęcia nawiązują do Dnia Życzliwości i Pozdrowień, który obchodzony jest 21 listopada.
Coś pożytecznego z czegoś zniszczonego – spotkanie edukacyjne dla dzieci przygotowane w oparciu o książkę Simmsa Tabacka „Płaszcz Józefa” połączone z warsztatami plastycznymi. Po wysłuchaniu tekstu, dzieci dowiedzą się i zrozumieją podstawowe przesłanie książki – rzeczy pozornie nadające się do wyrzucenia mogą służyć do zrobienia czegoś innego, co również będzie nam przydatne. W ramach warsztatów „Tworzymy małe dzieło sztuki”, dzieci stworzą ramkę do zdjęć wykorzystując skrawki papieru, gazet, tkanin, koronek, wstążek, włóczki, guzików itp.
Uśmiech ma moc! – zajęcia edukacyjne dla dzieci przygotowane w oparciu o książkę Przemysława Wechterowicza „Uśmiech dla żabki”. Po wysłuchaniu tekstu, dzieci zrozumieją, jak ważne znaczenie ma uśmiech, nawet, (a zwłaszcza) od nieznanych nam osób i jak ważne jest to, byśmy i my uśmiechali się do innych. Rozwijaniu logicznego myślenia i doskonaleniu pamięci posłuży zabawa graficzna odtwarzająca poszczególne etapy historii.
Z Mikołajem przez świat – czyli zwyczaje bożonarodzeniowe w różnych zakątkach globu. W programie: świąteczne opowieści, kolędy z różnych stron świata, działania plastyczne i zabawy.
Jak być Świętym Mikołajem nie tylko w święta – czyli grudniowa lekcja empatii wobec innych ludzi i zwierząt. Podczas zajęć dzieci poznają ćwiczenia ułatwiające rozpoznawanie emocji innych osób oraz wczuwania się w ich sytuacje. Nie zabraknie zabaw i aktywności utrwalających zdobytą wiedzę.
Zima wcale nie jest taka zła – spotkanie dla dzieci, w programie: jak zrobić prosty karmnik dla ptaków, „ulepimy dziś bałwana” – zabawa plastyczna, „arktyczne poszukiwania” – gra na spostrzegawczość oraz zabawy z chustą Klanzą.
My się zimy nie boimy – w czasie spotkania dzieci poznają zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie a także dowiedzą się jak ważna jest pomoc zwierzętom podczas trudnych miesięcy zimowych
Święta z Misiem Tulisiem – świąteczne spotkanie czytelnicze. Prezentacja najpiękniejszych książek o tematyce świątecznej, czytanie wybranego tytułu oraz zajęcia plastyczne.
Gdzie tak naprawdę mieszka Św. Mikołaj? – spotkanie edukacyjne dla dzieci o tematyce świątecznej połączone z prezentacją multimedialną o Rovaniemi.