W Bibliotece zaśpiewają dla Niepodległej

Filia Nr 12 zaprasza 9 listopada 2023 r, o godz. 10.00 do Saloniku Literacko-Artystycznego na spotkanie z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Program artystyczny pt. „Zaśpiewajmy dla Niepodległej” zaprezentują dzieci i młodzież z Zespołu Szkół im. Marka Kotańskiego oraz seniorzy z Dziennego Domu „Senior +” z Żalinowa. Wstęp wolny. Zapraszamy!




Dyskusyjne Kluby Książki polecają

DKK1

Wypożyczalnia dla Dorosłych
Olga Tokarczuk pt.„Empuzjon”
Sokołowsko, cicha i spokojna wieś jest miejscem akcji książki Olgi Tokarczuk „Empuzjon”. W 1855 r. w tej właśnie miejscowości uruchomiono sanatorium dla gruźlików. Tam też, w celu podratowania zdrowia, udaje się główny bohater powieści, student Politechniki Lwowskiej Mieczysław Wojnicz. Wojnicz przebywa
w Pensjonacie dla Panów, który zamieszkują zagadkowi, kontrowersyjni i niebezpieczni mężczyźni.
Oldze Tokarczuk w powieści udało się oddać atmosferę epoki, przedstawić poglądy ówczesnych mężczyzn na temat kobiet i ich miejsca w świecie, a także umiejętnie wpleść wątek związany z postacią Mieczysława Wojnicza i z chronioną przez niego tajemnicą.
Następne spotkanie odbędzie się 28 listopada 2023 r. o godz. 15.30. Będziemy rozmawiać o książce Barbary-Gruszki Zych „Moi ważni. Portrety prywatne”.

Filia nr 1
Barbara Wysoczańska pt. „Siła kobiet”.
Autorka przedstawia historię trzech różnych kobiet złączonych losem z tym samym mężczyzną, rozgrywającą się w ciekawych czasach – dwudziestolecia międzywojennego. Bohaterki, które dzieli niemal wszystko – pochodzenie, status społeczny, poglądy życiowe łączy ogromna determinacja w walce o siebie, swoje marzenia, o wolność i godność. Książka pobudza do refleksji nad losem kobiet na przestrzeni zmieniających się wieków. Powieść Barbary Wysoczańskiej wywołała ożywioną dyskusję wśród klubowiczów.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 27 listopada 2023 r. o godz. 15.00. Będziemy omawiać książkę pt. „Prawo matki” Przemysława Piotrowskiego.

Filii nr 3
Liane Moriarty „Dziewięcioro nieznajomych”
Autorka, znana ze znakomitych „Wielkich kłamstewek”, tym razem zabrała czytelników do modnego, ekskluzywnego spa. Reklama ośrodka głosi, że jest to miejsce, w którym nastąpi „Całkowita przemiana umysłu i ciała”. Dziewięcioro kuracjuszy, którzy spotykają się podczas dziesięciodniowego turnusu, przywożą ze sobą tajemnice i problemy, które starają się rozwiązać. Rozterki bohaterów są bardzo wiarygodne, można rzec, wzięte z poradników lub gazet. Nie ma znaczenia, czy jest to załamana żona, przekonana, że zdradę męża wywołał jej nieatrakcyjny wygląd, czy pisarka cierpiąca na brak weny twórczej czy rodzina zmagająca się z żałobą. Czytelnik może odnaleźć własne dylematy w każdej postaci. Właścicielka ośrodka, tajemnicza Masza, również jest osobą z przeszłością. Jej metody wiodące do „przemiany umysłu i ciała” są nieco niejasne lub wręcz niepokojące. Powieść Liane Moriarty nie jest jednak kryminałem , lecz powieścią obyczajową z nutką suspensu.
Następne spotkanie odbędzie się 28 listopada 2023 r. o godz. 16.00. podczas którego omawiana będzie książka „Skradzione lato” Grażyny Jeromin-Gałuszki.

Filii nr 7
Delia Owens „Gdzie śpiewają raki”
Debiutancka powieść amerykańskiej pisarki i zoologa, to historia życia Kyi, a właściwie Catherine Danielle Clark samotnie zamieszkującej rozległe mokradła Karoliny Północnej, którą otacza aura tajemniczości, ale też niechęci. Wśród rozległych mokradeł Kya znajduje schronienie, ciszę
i spokój, ale też wielką samotność, która choć kusząca, w miarę dorastania dziewczyny staje się trudna i bolesna. To nastrojowa opowieść o odtrąceniu przez rodzinę i społeczeństwo, a także o poszukiwaniu akceptacji, bliskości i miłości, w którą bardzo umiejętnie została wpleciona złożona historia miłosna oraz ciekawy wątek kryminalny z zaskakującym zakończeniem. Dodatkowym atutem książki jest ukazanie obyczajowości małych amerykańskich miasteczek lat 50., 60. i 70., gdzie podziały ekonomiczne i rasowe są bardzo mocno odczuwalne oraz piękne i profesjonalne opisy dzikiej przyrody.
Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 28 listopada o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać
o książce Gabrieli Anny Kańtor „Śląski Kopciuszek”.




Mały Picasso!

Serdecznie zapraszamy na warsztaty pn. „Sztuka inspirowana Picassem”, podczas których dzieci będą miały okazję stworzyć niepowtarzalny obraz kreowany techniką hiszpańskiego malarza, uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów minionego wieku. Zajęcia realizowane pod okiem profesjonalnych instruktorów z „Craft Room – Pracowni Kreatywnej” odbędą się 9 listopada (czwartek) o godz. 16:30 w Filii nr 1 przy ul. Wilkońskiego 32.

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy pod numerem telefonu (52) 35 76 470.

Warsztaty organizowane są w ramach projektu „Eko-dzieciaki X” współfinansowanego przez Miasto Inowrocław.