Książka moim przyjacielem

swiatowy-dzien-ksiazki-2304-1

 W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich Filię nr 3 odwiedziła grupa „Wiewiórki” z Przedszkola nr 4 „Słoneczko”. Tematem spotkania było zapoznanie dzieci z procesem powstawania książki począwszy od napisania przez autora aż do momentu, w którym trafia ona do biblioteki. Przedszkolaki dowiedziały się także, z jakich części zbudowana jest książka, jakie są jej rodzaje, czego ona nie lubi oraz dlaczego warto czytać. W tajemniczy świat książek i biblioteki wprowadziło dzieci opowiadanie Zofii Staneckiej pt.: „Basia i biblioteka”. Na zakończenie, dla utrwalenia wiadomości, przeprowadzono konkurs, w którym maluchy miały za zadanie odgadnąć, celowo przekręcony, tytuł bajki.

 

 




O bocianach prawie wszystko… – lekcja biblioteczna w Filii nr 7

9

Grupa przedszkolaków z Przedszkola „Muzyczna Kraina” odwiedziła naszą bibliotekę by bliżej przyjrzeć się jednemu z popularniejszych ptaków w Polsce – bocianowi.  Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci usłyszały klekotanie ptaków oraz były światkami narodzin pisklaków. Wspólnie zagraliśmy w „prawda czy fałsz” oraz stworzyliśmy odpowiedni jadłospis dla czerwononogiego ptaka. Na zakończenie spotkania dzieci własnoręcznie wykonały papierowe bociana.




Wiosenne rozgrywki Rummikub!

zdjecie-glowne

Wiosna w Filii nr 1 obfitowała w spotkania graczy Rummikub. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w prawie każde wtorkowe popołudnie! Emocjonujące rozgrywki odbywały się w znakomitym towarzystwie. Naszym rummigraczom zawsze dopisywał dobry humor i chęć do zdrowej rywalizacji. Rummikub to wciągająca gra towarzyska, podczas której możemy przećwiczyć swoją pamięć i koncentrację. Na następne rozgrywki zapraszamy 14 i 28 maja o godz. 14.30 do Filii nr 1, przy ul. Wilkońskiego 32. Do zobaczenia!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




„Ferra”, czyli kobieta odważna – wernisaż wystawy poświęconej Ferdynandzie Jackowskiej

img-9540

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz ustanowieniem przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego rok 2024 „Rokiem Kobiet Odważnych w Województwie Kujawsko-Pomorskim” w holu Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza odbył się wernisaż wystawy pt. „Odważna jak bibliotekarka”.

Jej bohaterką jest Ferdynanda Jackowska – harcerka, nauczycielka i bibliotekarka, która już od pierwszych dni II wojny światowej była zaangażowana w działania konspiracyjne – włączając w to tajne nauczanie dzieci i młodzieży oraz pomoc uchodźcom i więźniom na Błoniach. Podczas wernisażu wysłuchaliśmy ciekawych historii gości, którzy znali „Ferrę” osobiście. Zapamiętali Ją jako osobę wyjątkowo życzliwą, empatyczną, a także mistrzynię w pieczeniu mazurków.

Ekspozycja zawiera dokumenty i fotografie Ferdynandy Jackowskiej pochodzące z archiwum inowrocławskiej oświaty, Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Oddział w Inowrocławiu, Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, a także Biblioteki Miejskiej.

Wystawa potrwa do 17 maja. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z biografią tej wyjątkowej postaci, która pomimo wojennych okoliczności, działała na rzecz nauki i lokalnej społeczności.