Dyskusyjne Kluby Książki polecają
Wypożyczalnia dla Dorosłych
Liliana Hermetz „Rozrzucone”
Pisarka, kulturoznawczyni, laureatka Nagrody Conrada, napisała powieść, której fabuła toczy się od wojny do współczesności i opowiada o pogmatwanych losach kobiet z pogranicza. Maria-Irena, Ksenia, Zofia rozdzielone zostały przez historię. Po wojnie podejmują próbę zbliżenia się do siebie i zatarcia dawnych urazów. Książka Liliany Hermetz zachwyca językiem i umiejętnością tworzenia postaci „z krwi i kości”.
Następne spotkanie odbędzie się 27 grudnia 2022 r. o godz.15.30. Będziemy rozmawiać o książce Oksany Zabużko „Planeta Piołun”.
Filia nr 1
Gill Paul „Rywalki”
Książka o niezwykłych kolejach losu powiązanych ze sobą postaci ze świata artystycznego, polityki i biznesu – Marii Callas, Jacqueline Kennedy i Aristotelisa Onassisa. Pasjonująca historia
o miłości, zdradzie, namiętnościach, słabościach, sukcesach, skandalach, o wzlotach i upadkach. Zdaniem klubowiczów „Rywalki” to ciekawie napisana opowieść o konkurowaniu dwóch wyjątkowych, olśniewających, kobiet – wybitnej śpiewaczki i pierwszej damy.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 19 grudnia 2022 r. o godz. 15.00. Będziemy rozmawiać o książce Petry Dvorakovej „Wrony”.
Filia nr 3
Danuta Awolusi „Nie mówiąc nikomu”
Bohaterka, Laura, od piętnastu lat żyjąca u boku tłamszącego ją psychicznie małżonka, pragnie ocalić przynajmniej część swych młodzieńczych ambicji. Z kolei jej mąż zmaga się z tajemnicą, która może zniszczyć zarówno jego, jak i zagrozić związkowi z rodziną. Kolejny wątek to wzruszająca opowieść o samotnej, schorowanej kobiecie, będącej pośmiewiskiem całego miasteczka i powodach, dla których odcięła się od rodziny i mieszkańców. Każde z bohaterów nosi w sercu jakiś sekret, którego wyjawienie może zniszczyć lub ocalić jego świat. Krótkie scenki, takie jak rodzinny obiad u rodziców Laury, hipokryzja gości na uroczystym przyjęciu lub pobłażliwość mężczyzny będąca w istocie formą mobbingu doskonale oddają głębię powieści. Ta wielowątkowa historia jest doskonałym obrazem polskiej rzeczywistości, z odwiecznie postrzeganym modelem idealnej rodziny, awersją wobec osób nieprzystosowanych, czy też dyskryminacją kobiet.
Następne spotkanie odbędzie się 27 grudnia 2022 r o godz. 16.00 i poświęcone będzie omówieniu powieści Ellen Marie Wiseman „Dla jej dobra”.
Filia nr 7
Paulina Walczak- Matly i Maciej Matly „Japonia. Subiektywny przewodnik nieokrzesanego gaijina”
Gaijina? czyli po japońsku cudzoziemca, obcokrajowca, nie-Japończyka, „człowieka z zewnątrz”, zwyczajnie – obcego. Jednak zgodnie z obietnicą na okładce, to pełna humoru oraz ciekawych spostrzeżeń i refleksji opowieść o współczesnej Japonii, która przybliża kulturę tego niezwykle interesującego kraju. Autorzy (jak najbardziej gaijini) poruszyli wiele aspektów życia społecznego, począwszy od jedzenia i alkoholu poprzez rozrywkę, pracę, życie rodzinne i erotyczne, religię aż do czasu wolnego, którego Japończycy choć niewiele, to jednak posiadają. Podczas czytania nie zabrakło, jakże często, naszego zdziwienia, a nawet niedowierzania, bo jak wyobrazić sobie cmentarz ulokowany w budynku w centrum miasta, pomiędzy pralnią, przychodnią, sklepem, a urna przyjeżdża do odwiedzającego po przyłożeniu plastikowej karty identyfikacyjnej.
Kolejne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 29 grudnia (czwartek!) o godz. 11.00.
Będziemy rozmawiać o książce Magdaleny Majcher „Cud grudniowej nocy”.