Wypożyczalnia dla Dorosłych

Sally Hepworth „Teściowa”

„Teściowa” Sally Hepworth, australijskiej autorki jest opowieścią o rodzinie Goodwinów, w której każdy
z jej członków ma swoje problemy i sekrety. Historia ukazana została z dwóch perspektyw, tytułowej teściowej Diany i jej synowej Lucy. Diana, kobieta o silnej osobowości, matka dwójki dorosłych dzieci, udzielająca się charytatywnie na rzecz uchodźców, ciesząca się szacunkiem w lokalnej społeczności, a w swych działaniach wspierana i popierana przez kochającego męża popełnia samobójstwo. Jej śmierć jest dla wszystkich zaskoczeniem i budzi zastrzeżenia policji co do oceny sytuacji, czy było to samobójstwo, czy morderstwo. Lucy jest główną podejrzaną, a to z uwagi na trudne relacje, które łączyły ją z teściową Powieść Sally Hepworth to sprawnie napisana książka obyczajowa z elementami thrillera.

Następne spotkanie odbędzie się 25 czerwca 2024 r. o godz. 15.30. Będziemy rozmawiać o książce Charmaine Wilkerson „Czarny tort”

Filia nr 1

Francine Rivers „Purpurowa nić”

Purpurowa nić”, to powieść z nurtu literatury chrześcijańskiej. Jej autorka Francine Rivers to jedna
z najpopularniejszych amerykańskich powieściopisarek. Główna bohaterka książki Sierra Madrit to szczęśliwa żona i matka. Jej mąż Alex podejmuj
e decyzję o zmianie pracy i miejsca zamieszkania przeprowadzając się z Sierrą i dziećmi do Los Angeles. Ta decyzja ma wpływ na całą rodzinę. Sierra doświadcza zdrady i porzucenia, a ukojenie znajduje w wierze. Powieść wywołała ożywioną dyskusję. Postawa bohaterki to zdaniem części osób piękne świadectwo chrześcijańskiego życia, natomiast wplatanie przez autorkę religijnych elementów moralizatorskich nie rozbudza wiary, a zniechęca do instytucji kościoła.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 10 czerwca 2024 r. o godz. 15.00. Będziemy omawiać książkę „Gambit królowej” Waltera Tevisa.

Filii nr 3

Rhidian Brook „W domu innego”

Głównym wątkiem fabuły powieści jest historia związku żony angielskiego pułkownika i niemieckiego architekta, którego dom został zarekwirowany w wyniku działań powojennych. Kobietę, która budzi się do życia po tragicznej śmierci syna i mężczyznę nieradzącego sobie z dorastającą córką dzieli nie tylko rodzinny dramat, ale również wojenna przeszłość. Opowieść o relacjach pomiędzy parą budzi jednak nie mniejsze zainteresowanie niż tło historii. Potworne zniszczenia Hamburga w wyniku bombardowania, osierocone i rozpaczliwie usiłujące odnaleźć się dzieci, naród upokorzony i pozbawiany resztek godności wywołują bardzo żywą reakcję czytelnika. Czytelniczki zachwyciła i wzruszyła historia opowiedziana przez autora. Zgodziły się również ze stwierdzeniem jednej z klubowiczek: „Podczas każdej wojny stroną najbardziej pokrzywdzoną są kobiety i dzieci”.

Następne spotkanie odbędzie się 25 czerwca 2024 r. o godz. 16.00 podczas którego omawiana będzie książka Nadii Hashimi „Dom bez okien”.

Filii nr 7

Aurelie Valognes „Wisienka na torcie”

Tematem dyskusji podczas majowego spotkania była książka francuskiej pisarki Aurelie Valognes, której specjalnością są powieści obyczajowe poruszające ważne problemy współczesnego świata.

Opowieść, którą poznałyśmy to miła, rodzinna komedia z licznymi przesłaniami i wskazówkami.

Tytułową wisienką na torcie jest emerytura, ujęta jako ostatni etap w życiu człowieka, która, choć z pozoru kojarzy się ze spokojem i beztroską, dla niektórych może się okazać czasem dość skomplikowanym
i trudnym… Tak też się dzieje w życiu jednego z głównych bohaterów powieści – Bernarda, który przejście na emeryturę traktuje jako przymus i marnowanie własnego potencjału wypracowanego przez lata.
W książce poruszone są także ważne kwestie ekologiczne jak efekt cieplarniany, szkodliwość plastiku czy tragiczne konsekwencje wytwarzania oleju palmowego… Mocną stroną powieści są wyraziście zarysowane postacie, niejednoznaczne, dynamiczne, a także inteligentne i dowcipne dialogi. Dla nas wszystkich była to książka pełna ciepła i uroku i pomimo lekkiej formy, skłaniająca do głębokich refleksji nad naszym życiem.

Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 18 czerwca o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Sally Hepworth „Teściowa”.