Godziny otwarcia

Poniedziałek: 10:00 – 18:00
Wtorek: 10:00 – 18:00
Środa: 10:00 – 15:00
Czwartek: 10:00 – 18:00
Piątek: 10:00 – 18:00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte

Telefon
+48 52 352 72 37
E-Mail
filia12@bmino.pl

Zajęcia cykliczne:

„Senior potrafi” – zajęcia rękodzielnicze dla zainteresowanych kulturą regionu prowadzone przez twórczynię ludową Małgorzatę Sobotę w dwa piątki w miesiącu o godz. 10.30.

Język niemiecki dla każdego” – nauka podstaw języka niemieckiego i konwersacji w pierwszy i trzeci czwartek o godz. 12.00 oraz w drugi i czwarty czwartek o godz. 16.30.

„Literacki Klub Dobrego Wiersza i Prozy” – dyskusyjne spotkanie dla seniorów, podczas którego czytelnicy będą mogli zaprezentować własne utwory poetyckie oraz fragmenty prozy w drugi poniedziałek miesiąca o godz. 15.00.

„Makrama” – kreatywne warsztaty wyplatania ozdób ze sznurka. Technika znana w starożytności obecnie wykorzystana do tworzenia biżuterii, toreb i elementów wystroju wnętrz – dwa razy w miesiącu, w poniedziałek o godz. 16.00

„Podróże po literaturze” – spotkania z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną, rozwijanie aktywności, zainteresowanie literaturą, na podstawie wybranych książek – raz w miesiącu o godz. 10.45.

„Świat Wyobraźni” – zajęcia manualne, plastyczne dla osób niepełnosprawnych prowadzone w ramach terapii przez sztukę organizowane – raz w miesiącu, w czwartek o godz. 15.00.

Z bajką dookoła świata” – zajęcia dla dzieci, głośne czytanie bajek, zabawy literackie, zajęcia plastyczne, zgaduj – zgadule – raz w miesiącu po uzgodnieniu telefonicznym.

„Żyj z pasją” – spotkanie dla osób poszukujących różnych form aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu, wirtualne wędrówki po regionie – prowadzi Antoni Ścigacz – przewodnik turystyki pieszej, w ostatni piątek miesiąca o godz. 16.00.

Zapraszamy do odwiedzin osoby, które ze względu na potrzeby i zainteresowania wybierają lektury z dużą czcionką lub książki mówione (na płytach, odtwarzaczach „czytak”, urządzeniach odtwarzających). Obecnie Filia posiada prawie pięć tysięcy tytułów książek mówionych i przeszło dwa tysiące czarnodrukowych. Poza literaturą piękną dla dzieci, młodzieży i dorosłych polecamy publikacje fachowe na tematy związane z diagnozą, rehabilitacją i integracją społeczną dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi, osób chorych, starszych, z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami opiekuńczymi.

Dodatkowym źródłem informacji jest zainstalowany komputer z dostępem do Internetu, zaopatrzony w przenośny zestaw lektorski Pearl z programem OpenBook. Urządzenie służy do skanowania i odczytywania tekstów drukowanych za pomocą mowy syntetycznej oraz spełnia funkcje powiększalnika. MAGic Plus to program idealnie dostosowany dla użytkowników z wadą wzroku oraz dla osób, które spędzają wiele czasu przed ekranem komputera, umożliwia bowiem powiększenie zawartości ekranu nawet do 36 razy!

Czytelnikom, którym stan zdrowia nie pozwala na dotarcie do Biblioteki, wybrane pozycje może dostarczyć bibliotekarz po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym.

Filia współpracuje z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz integracji społecznej. Są wśród nich m.in. Domy Pomocy Społecznej w Inowrocławiu, Warzynie, Tarnówku i Parchaniu, Środowiskowe Domy Samopomocy w Inowrocławiu i Żalinowie, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Polski Związek Niewidomych – Koło w Inowrocławiu, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria”, Integracyjne Centrum Aktywności „Nadzieja życia”, Zespół Szkół im. Marka Kotańskiego, Szkoła Podstawowa Integracyjna w Inowrocławiu oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” w Warszawie.