Można zaryzykować twierdzenie, że drzwi są stare jak świat. Oczywiście historyk czy archeolog w sekundę wyprowadzi nas z błędu, jednak prawdą jest, że trudno byłoby sobie wyobrazić cywilizowany świat bez tego istotnego elementu architektonicznego – drzwi są z nami bowiem od tysięcy lat.

W 2010 roku w Zurychu, grupa archeologów odnalazła drewniane drzwi, liczące nieco ponad pięć tysięcy lat. British Museum w Londynie jest w posiadaniu drzwi pochodzących z Nippur w Mezopotamii, datowanych na dwa tysiące lat p. n. e. W Polsce najstarszymi drzwiami są Drzwi Gnieźnieńskie, wykonane w XII wieku za panowania księcia Mieszka III Starego i przedstawiające życiorys św. Wojciecha. Inowrocław w tym temacie może nie posiada tak wiekowych zabytków, ale zdecydowanie ma się czym pochwalić. Dowodem na to był wczorajszy wernisaż wystawy fotografii autorstwa Kornela Pawłowskiego.

Późnym popołudniem w Saloniku Literacko-Artystycznym Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza spotkali się miłośnicy miasta Inowrocławia oraz pasjonaci fotografii. Autor wystawy pt. „INO DRZWI. Piękno które omijamy” zaprezentował kilkadziesiąt wyjątkowych zdjęć, przedstawiających inowrocławskie drzwi, wśród których znalazły się nie tylko te znane mieszkańcom i turystom np. Drzwi Jubileuszowe Kościoła Świętego Mikołaja (przedstawiające najważniejsze wydarzenia z historii miasta), ale także mniej znane lub zupełnie nieznane perełki, obok których przechodzimy każdego dnia, obojętni na ich piękno będące wyrazem kunsztu i rzemieślniczych możliwości ich twórców z czasów już dawno minionych.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 31 stycznia br. w godzinach otwarcia biblioteki – serdecznie zapraszamy!

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Inowrocławia Arkadiusza Fajoka.