Wypożyczalnia dla Dorosłych
Tematem październikowego spotkania DKK była książka Stevena Gallowaya pt. „Wiolonczelista z Sarajewa”.
Jest rok 1992, bohaterowie książki Strzała, Kenan i Dragan żyją w oblężonym Sarajewie. Każda z tych osób na swój sposób zmaga się z wojną, niewiele jednak mogą zrobić. Czetnicy i snajperzy dzień w dzień ostrzeliwują stolicę, życie w mieście staje się ciągłą walką o przetrwanie. Autor nie używa wielu słów, by opisać okrucieństwo wojny, ale opowiedziana przez niego historia jest bardzo wymowna.
Następne spotkanie 24.11.2015 r. o godz 16.00. Tematem rozmowy będzie książka: Lisy Genovy „Motyl”.

Filia 1
W Filii nr 1 wymieniano spostrzeżenia na temat książki Ewy Winnickiej pt. Angole”. Jest to cykl wywiadów przeprowadzonych z Polakami, którzy wyemigrowali w poszukiwaniu pracy do Wielkiej Brytanii. Winnicka publikuje wypowiedzi polskich inteligentów, robotników, przedsiębiorców, studentów a nawet bezdomnych oraz przedstawia w jaki sposób postrzegają oni rodowitych Anglików.
Na następnym spotkaniu 19.11.2015 r. o godz. 16.00 rozmawiać będziemy o książce Magdaleny Pilor „Jej Afganistan. Historia żołnierza w spódnicy”.

Filia nr 3
Wtorek 28 października był dla klubowiczek Filii nr 3 okazją do spotkania w celu omówienia nowej powieści Magdaleny Witkiewicz. „Pierwsza na liście” to historia spotkania po latach dwóch przyjaciółek, jednak wyjątkowo interesująco został poprowadzony wątek hospicjum i możliwości ocalenia komuś życia poprzez zgodę na bycie dawcą szpiku.
Następne spotkanie Klubu odbędzie się dnia 24.11.2015 r. o godz. 16.00. Tematem dyskusji będzie „Tajemnica morskiej latarni” Santy Montefiore.

Filia 7
Kolejna podróż czytelnicza zawiodła członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki do małej holenderskiej wsi. Wszystko za przyczyną książki Gerbranda Bakkera „Na górze cisza”. To piękna, liryczna opowieść o trudnych relacjach rodzinnych, dotkliwej samotności i wyzwoleniu.
W skromnej formie i minimalistycznych zdaniach Autor wyraził ważną prawdę – jak brak bliskich, intymnych relacji rodziców i dzieci, brak zrozumienia i wsparcia pozbawia poczucia własnej wartości i okalecza na całe życie. Książka dostarcza wielu informacji na temat holenderskiej wsi schyłku XX wieku, odrębnego charakteru i języka poszczególnych prowincji oraz skomplikowanych relacji międzyludzkich. Skłania do przemyśleń i głębokiej refleksji.
Następne spotkanie Klubu odbędzie się 24.11.15 r. o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce E. Winnickiej „Angole”.

{webgallery}img536img537img538img539img540img541img542img543img544img545img546img547{/webgallery}