„Lalka” i lalki w plenerze
W sobotę 5 września w wielu miejscach naszego kraju usłyszeć można było dzieje Stanisława Wokulskiego, Izabelli Łęckiej i Ignacego Rzeckiego. Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa miało też lokalną odsłonę w Parku Solankowym, którą Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza.
W muszli koncertowej fragmenty powieści czytała młodzież z Inowrocławskiego Teatru Otwartego, prowadzonego przez Elżbietę Piniewską. Plastyczną oprawę prezentacji stanowiła wystawa zdjęć dziewiętnastowiecznej Warszawy, przygotowana w oparciu o materiały ze zbiorów naszej Biblioteki, oraz dekoracje z motywami lalek i kufrów podróżnych, zaaranżowane przez Alicję Kaczmarek.
Lekturze towarzyszył quiz ze znajomości powieści i twórczości autora. Rozstrzygnięto również internetowy konkurs „St@ry Subiekt w Sieci” na mikroblogową formę pamiętnika Ignacego Rzeckiego.
Inowrocławianie i kuracjusze przybyli pod muszlę koncertową pozowali do karykatur Andrzejowi Kazimierzowi Kolińskiemu. Można było otrzymać swój żartobliwy portret w stroju z epoki. Dla dzieci warsztaty „Ubiór lalki” poprowadziła Maja Żmuda z Galerii Rękodzieła „Kulturowo mi”. Każdy, kto przyniósł egzemplarz powieści Prusa i zgłosił się do organizatorów, dostał okolicznościowy stempel, który Biblioteka otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP.
Dzięki współpracy z Kujawskim Centrum Kultury i Inowrocławskim Teatrem Otwartym „Lalka” w plenerze przyciągnęła wielu słuchaczy, dając im możliwość niebanalnego spędzenia wolnego czasu i bliższego poznania literackiego arcydzieła.
{webgallery}{/webgallery}