Całoroczne świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było doskonałym pretekstem do kilku spotkań bibliotecznych poświęconych naszej Ojczyźnie.
Dzieci z różnych grup wiekowych poznawały historię naszego kraju opowiedzianą w legendach – o Lechu, Czechu i Rusie, o Warsie i Sawie, o Warszawskiej Syrence. Podczas oglądania animowanego filmu i szukania odpowiedzi na zagadki dotyczące Polski, mali czytelnicy utrwalali znajomość naszych symboli narodowych. Kolejne grupy poznawały piękno i atrakcje naszego kraju oglądając prezentacje multimedialne poświęcone wybranym krainom geograficznym, poszczególnym miastom i ich atrakcjom turystycznym oraz faunie i florze Polski. Zachwytów było co niemiara.
Starsze dzieci bardzo emocjonalnie zareagowały na zdjęcia przedstawiające ogrom zniszczeń, które przyniosły naszej Ojczyźnie kolejne wojny.
Wszystkim spotkaniom towarzyszyło głośne czytanie, m.in. „Katechizmu małego dziecka” Władysława Bełzy i jego współczesnego odpowiednika „Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości” Michała Rusinka, zawierającego ważne przesłania dla młodych (i nie tylko…) Polaków, którym przyszło żyć w wolnej Polsce.